ME U-18: Polacy kończą na 6. miejscu

Wyraźnie zmęczeni Polacy opadli z sił w drugiej połowie i przegrali z Litwą 66:78 w meczu o 5. miejsce na mistrzostwach Europy do lat 18.
Od samego początku biało-czerwoni mimo przewagi wzrostu mieli problemy z obroną w strefie podkoszowej. W całym spotkaniu Polacy stracili 46 punktów z „pomalowanego”. 15 z pierwszych 24 punktów dla Litwinów zdobyli podkoszowi Simona Kymantas i Arturas Gudaitis. Mimo to w 12. minucie widniał remis, bo świetną zmianę dał 17-letni Daniel Szymkiewicz, który szybko zdobył osiem punktów. W pierwszej połowie kluczowe dla przebiegu meczu okazało się przewinienie techniczne dla trenera Litwy. Po nim Polacy zanotowali serię 5:0 i w 17. minucie objęli najwyższe, bo 7-punktowe (32:25) prowadzenie w tym spotkaniu.

Końcówka drugiej kwarty należała jednak do Litwinów, którzy zamknęli ją serią 10:0 i tuż przed przerwą wyszli na prowadzenie 35:32. Spora w tym zasługa Osvaldasa Oliseviciusa, który w krótki odstępie czasu trafił aż trzy trójki, a także agresywnie bronił. Po zmianie stron gra się wyrównała, lecz biało-czerwoni nie mogli odnaleźć swojego rytmu gry. Trener Jerzy Szambelan odważnie korzystał z rezerwowych i to mu się odpłaciło. Przy remisie 44:44 trójkę trafił niezawodny pod tym względem Jakub Koelner.

Po tym zagraniu z Polaków opadły jednak siły, a pod nieobecność Grzegorza Grochowskiego i Mateusza Ponitki gra na obwodzie w naszym zespole kulała. Biało-czerwoni popełniali wiele prostych błędów i mieli problemy z organizacją gry. Wykorzystywali to Litwini, którzy raz za razem wyprowadzali szybkie ataki i po serii 14:0 wyszli na prowadzenie 63:49!

Szansę na zryw dali podstawowi gracze, których powrót na boisko znacząco ożywił grę. Po wsadzie Michała Michalaka w 33. minucie przegrywaliśmy tylko 56:65. Podopiecznym trenera Szambelana wyraźnie już jednak brakowało sił, co było widać zwłaszcza w ich powrotach do obrony. Pod koszami znów dominował Kymantas, którego nasi podkoszowi mogli jedynie faulować, a gdy z rogu trafił Tomas Demsa Litwini znów odskoczyli na 14 punktów (72:58).

Z racji tego, że do końca spotkania pozostało mniej niż 4 minuty, trener Szambelan postanowił dać odpocząć wyraźnie zmęczonym podstawowym graczom i desygnował do gry piątkę złożoną wyłącznie z rezerwowych: Jan Grzeliński, Filip Matczak, Koelner, Kacper Borowski i Łukasz Bonarek. Wszyscy dali z siebie wszystko, lecz nie starczyło już czasu na odrobienie strat. Polacy przegrali 66:78 i zajęli szóste miejsce na mistrzostwach Europy do lat 18.

Polska - Litwa 66:78 (20:18; 15:20; 16:25; 15:15)

Polska: Michał Michalak 12, Mateusz Ponitka 11, Daniel Szymkiewicz 10, Piotr Niedźwiedzki 9, Jan Grzeliński 4, Przemysław Karnowski 4, Tomasz Gielo 4, Jakub Koelner 3, Kacper Borowski 3, Grzegorz Grochowski 2, Filip Matczak 2, Łukasz Bonarek 2