Turk Telekom U16: Drugie miejsce i duży sukces kadetów!

Reprezentacja Polski do lat 16 przegrała w finale prestiżowego turnieju Turk Telekom Tournament 73:83 ze starszymi o rok Egipcjanami. Świetnie spotkanie rozegrał Marek Zywert, który rzucił 25 punktów.

Podopieczni trenera Arkadiusza Miłoszowskiego nienajlepiej rozpoczęli niedzielny finał - dali wrzucić sobie pierwsze osiem punktów, a po kilku akcjach przegrywali już 3:10 i przez większość pierwszej połowy musieli odrabiać straty. Starsi o rok, a także wyraźnie lepsi fizycznie Egipcjanie zdobywali punkty głównie po indywidualnych zagraniach spod kosza. Nie do zatrzymania był zwłaszcza Moataz Hosny, który finałowy pojedynek zakończył z double-double: 21 punktów oraz 16 zbiórek. Do tego imponował repertuarem podkoszowych zagrań i wsadami.

Polska po pierwszej kwarcie przegrywała 14:23, jednak biało-czerwoni raz jeszcze podczas turnieju Turk Telekom Tournament pokazali charakter. W 18 minucie ekipa Miłoszowskiego przegrywała już 29:41, jednak wówczas Polacy nie tylko zawęzili podkoszową defensywę, ale zaczęli grać bardziej zespołowo i skutecznie w ataku. Efekt? Seria 7:0 na początku drugiej połowy po której w 24. minucie spotkania na tablicy widniał remis 41:41.

Świetnie spotkanie w polskiej drużynie rozgrywał przede wszystkim Marek Zywert. W całym spotkaniu rzucił 25 punktów, trafiając 5 z 13 trójek. To właśnie jego zagrania w głównej mierze pozwoliły Polakom odrobić straty. Końcówka trzeciej kwarty należała jednak do Egipcjan, którzy znów przejęli inicjatywę. Nie do zatrzymania był Ahmed Soliman, który w finale miał nie tylko 21 punktów, lecz osiem zbiórek. Egipcjanie nie tylko byli zdecydowanie lepsi w walce o zbiórki, ale dzięki agresywnej grze wymuszali przewinienia Polaków. To właśnie aż 27 trafionych wolnych na 40 zadecydowały o wygranej rywali.

Mimo to drugie miejsce Polaków trzeba odebrać jako ogromny sukces, bowiem w końcowej klasyfikacji Turk Telekom Tournament reprezentację Polski rocznika 1996 wyprzedzili jedynie Egipcjanie złożeni głównie ze starszych o rok zawodników, którzy przygotowują się do mistrzostw świata do lat 17.

Polska U16 - Egipt U17 73:83 (14-23, 20-18, 16-18, 23-24)

Polska: Marek Zywert 25 (6 asyst), Grzegorz Kulka 13 (14 zbiórek), Filip Pruefer 10 (7 zbiórek), Igor Wadowski 9 (6 zbiórek, 5 asyst), Artur Włodarczyk 7, Kamil Zywert 4, Piotr Łucka 3, Wojciech Majchrzak 2, Marcin Skorek 0