Ogromny pech Polek! EuroBasket daleko

Bardzo daleko od awansu do mistrzostw Europy jest seniorska reprezentacja Polski kobiet, która w Belgradzie po bardzo zaciętym spotkaniu uległa Serbii 62:67. Teraz kadrowiczki muszą liczyć na porażkę koszykarek z Bałkanów w ostatniej kolejce eliminacji
news Zdjęcia | Łukasz Solski

Jeszcze na trzy i pół minuty przed końcem regulaminowego czasu gry biało-czerwone po dwóch celnych rzutach wolnych Martyny Koc prowadziły 56:51. Od tego momentu miały jednak duże problemy w ataku. Przez kolejne 180 sekund nie potrafiły oddać żadnego celnego rzutu z gry, popełniając przy tym mnóstwo strat. Na nasze nieszczęście wykorzystały to rywalki. Sygnał do ataku, jak na liderkę przystało, dała Ana Dabović, trafiając z dystansu, a chwilę później dwa punkty z rzutów wolnych dołożyła jej siostra Milica.

Na pierwsze prowadzenie w czwartej kwarcie Serbki wyszły po punktach niewidocznej wcześniej Mariny Mandić i tę przewagę utrzymały do końca. Decydujący o losach meczu fragment spotkania miejscowe wygrały aż 10:1, a kluczowa dla losów meczu okazała się akcja z faulem Any Dabović. Najlepsza punktująca serbskiej reprezentacji przechwyciła złe podanie i popędziła w stronę kosza. Interwencja Magdaleny Losi nie przeszkodziła jednak młodszej z sióstr w zdobyciu punktów.

Nadzieje na korzystny wynik przywróciła jeszcze trójka Agnieszki Skobel, po której Polki przegrywały tylko jednym punktem (62:63). Niestety kolejne punkty zdobywały już tylko rywalki.

- Jestem dumny z postawy dziewczyn na boisku! Dały z siebie wszystko - mówił zaraz po meczu szkoleniowiec reprezentacji, Jacek Winnicki.

W drugim dzisiejszym spotkaniu Czarnogóra wygrała z Estonią 81:61 i tym samym zapewniła sobie udział w przyszłorocznych mistrzostwach Europy.

Z powodu nadmiernej liczby przewinień zawodów nie ukończyła Agnieszka Szott-Hejmej, a zaledwie 10 minut na boisku przebywała pierwsza rozgrywająca Weronika Idczak.

Teraz, aby awansować do mistrzostw Europy Polki muszą pokonać w sobotę w Inowrocławiu Szwajcarię i liczyć na wyjazdową porażkę Serbek z najsłabszą w grupie Estonią.

Serbia – Polska 67:62 (19:12, 16:20, 10:14, 22:16)

Punkty dla Polski: Agnieszka Szott-Hejmej 13, Agnieszka Skobel 13 (1), Martyna Koc 11 (1), Magdalena Losi 8, Joanna Walich 8, Izabela Piekarska 4, Anna Pietrzak 3, Weronika Idczak 2, Agnieszka Makowska 0, Agnieszka Majewska 0.

Punkty dla Serbii: Ana Dabović 20 (1), Tamara Radocaj 13, Jelena Maksimović 8, Nevena Jovanović 8, Milica Dabović 7 (1), Marina Mandić 5 (1), Jelena Milovanović 3 (1), Ivanka Matić 3, Sara Krnjić 0, Milica Ivanović 0, Kristina Baltić 0, Maja Skorić 0.