U16 kobiet: Polki najlepsze w grupie!

Zaledwie dwa spotkania dzielą reprezentację Polski kobiet do lat 16 od awansu do dywizji A! Nasza reprezentacja wygrała szóste spotkanie z rzędu, dzięki czemu wygrała grupę F. W środę biało-czerwone pokonały mocną Słowenię 64:53.

Prowadzona przez Janusza Wierzbickiego reprezentacja do grupy F trafiła jako zwycięzca grupy C, Słowenki okazały się zaś najlepsze w grupie D. Z tego powodu obie reprezentacje zmierzyły się ze sobą na zakończenie zmagań w drugiej fazie turnieju.

Tylko w pierwszej kwarcie nieznaczną przewagę miały Słowenki, które w całym spotkaniu nie prowadziły jednak wyżej jak różnicą trzech punktów. To jednak Polki były bardziej cierpliwe w ataku, a do tego podejmowały dobre decyzje w obronie. Dzięki temu pod koniec drugiej kwarty wypracowały kilkupunktową przewagę, której rywalki nie zdołały odrobić, choć do ostatniej kwarty próbowały. Od wyniku 49:46 w ostatniej odsłonie Polki uzyskały jednak jedenaście punktów z rzędu, definitywnie przesądzając o losach zawodów. Nieskuteczną tego dnia w ataku Karolinę Poboży doskonale w polu trzech sekund zastąpiła Amalia Rembiszewska. Koszykarka OSiR Trójki Żyrardów i SMS PZKosz Łomianki oprócz 14 punktów zebrała 12 piłek. Znów dobrą skuteczność z dystansu (4/9 za trzy) zaprezentowała Monika Radomska.

O półfinał Polki zmierzą się w piątek z Litwą, z którą rywalizowały w meczach kontrolnych tuż przed rozpoczęciem mistrzostw Europy. Pierwsze spotkanie 64:54 wygrała nasza reprezentacja, zaś w rewanżu nieznacznie lepsze okazały się rywalki – 57:61.

Awans do elity wywalczą trzy najlepsze zespoły dywizji B.

Słowenia – Polska 53:64 (15:14, (9:17, 20:18, 9:15)

Punkty dla Polski: Monika Radomska 16 (4), Amalia Rembiszewska 14, Patrycja Klatt 13 (3), Jowita Ossowska 7, Aleksandra Mysińska 6, Julia Tyszkiewicz 5 (1), Karolina Poboży 2, Zuzanna Sklepowicz 1, Karolina Olszewska 0, Wiktoria Zapart 0, Natalia Gwarda 0, Joanna Grymek 0.

Najwięcej dla Słowenii: Maja Jakobcić 17.