Porażka Polek w gorących Atenach

Reprezentacja Polski koszykarek nie sprostała Grecji w pierwszym meczu finału eliminacji do mistrzostw Europy 2015. Biało-czerwone przegrały w Atenach 46:61. Rewanż w najbliższy wtorek w Cetniewie. Na EuroBaskecie zagra tylko zwycięzca tegorocznych kwalifikacji.

news Zdjęcia | Wojciech Figurski, 058sport.pl

Mecz w Atenach był niemal bliźniaczym odbiciem zawodów w Samokowie, które miały miejsce tydzień wcześniej. Oba spotkania zakończyły się piętnastopunktowym zwycięstwem gospodarzy i oba miały podobny przebieg.

Polki rozpoczęły mecz od trójki Weroniki Idczak i to było ich najwyższe prowadzenie. Po raz ostatni nasz zespół miał przewagę w połowie pierwszej kwarty, kiedy to po szybkiej kontrze Agnieszki Skobel i otwierającym podaniu Magdaleny Leciejewskiej było 8:7 dla przyjezdnych. Później podopiecznym Jacka Winnickiego przydarzył się jednak przestój.

Nie do zatrzymania w końcowych fragmentach pierwszej kwarty była Artemis Spanou, która oprócz trzech rzutów spod kosza, trafiła także na wprost kosza z dystansu. Po jej akcjach Greczynki prowadziły po dziesięciu minutach gry 23:10. Biało-czerwone kilka razy próbowały odrabiać straty, ale gdy zbliżały się na siedem-osiem punktów, popełniały niestety zbyt dużą liczbę błędów.

Mocną stroną polskiego zespołu w wielu fragmentach meczu była obrona, odbiło się to jednak na skuteczności w ataku. Nasz zespół trafiał łącznie z trzydziestoprocentową skutecznością, a kombinowana obrona rywalek sprawiła, że w cały zawodach udało się Polkom trafić tylko pięć rzutów spod kosza (przy dziewiętnastu rywalek).

Pod koniec trzeciej kwarty po raz pierwszy na boisku pojawiła się Aleksandra Pawlak, która dała dobrą zmianę w ataku. Skrzydłowa Widzewa Łódź zaraz po wejściu na parkiet trafiła trójkę z kąta czterdziestu pięciu stopni, a następnie dołożyła kolejne osiem punktów w ostatniej części meczu.

Grecja - Polska 61:46 (23:10, 8:12, 12:8, 18:16)

Punkty dla Polski: Weronika Idczak 11 (3), Agnieszka Skobel 7 (1), Agnieszka Szott-Hejmej 6, Magdalena Leciejewska 4, Magdalena Skorek 1, Agnieszka Majewska 0 oraz Aleksandra Pawlak 11 (3), Dominika Owczarzak 2, Joanna Walich 2, Martyna Koc 2, Paulina Misiek 0.
Najwięcej dla Grecji: Artemis Spanou 18 (1), Pelagia Papamichail 12, Zoi Dimitrakou 9, Olga Chatzinikolaou 8