U18 kobiet: Wszystko się może zdarzyć

Na przełomie lipca i sierpnia reprezentacja Polski koszykarek do lat 18 rywalizować będzie w mistrzostwach Europy dywizji A. Przed rokiem nasze dziewczyny zajęły w tych rozgrywkach bardzo dobre szóste miejsce. Powtórzenie tego wyniku jest możliwe.

Polki przed rokiem były rewelacją mistrzostw Europy U18. Prowadzona przez Adama Ziemińskiego kadra była najmłodszą drużyną turnieju. Z tego powodu w ocenie ekspertów miała walczyć tylko o utrzymanie w dywizji A. Tymczasem biało-czerwonym niedużo zabrakło, aby awansować do półfinału.

Tamten turniej z obecnego składu pamiętna pięć reprezentantek. Są to: Katarzyna Jaworska, Dominika Owczarzak, Monika Skrzecz, Magdalena Wojdalska i Kinga Woźniak. Na zeszłorocznych mistrzostwach Europy były jeszcze trzy koszykarki z rocznika 1994, ale z powodu słabszej formy lub kontuzji te zawodniczki nie znalazły się w kadrze na rozgrywany w Rumunii turniej.

Nasza reprezentacja trafiła do bardzo wymagającej grupy A. Zdaniem wielu być może najbardziej wyrównanej spośród wszystkich w kategoriach młodzieżowych kobiet. Na otwarcie zmagań Polki już w czwartek zmierzą się ze Szwecją, która przed rokiem zajęła czwarte miejsce, a w kategorii U16 w 2010 była na 11. miejscu.

W piątek i sobotę biało-czerwone zmierzą się zaś ze ścisłą europejską elitą. Rywalkami Polek będą Hiszpania i Francja, czyli drużyny walczące niemal na każdym turnieju o medale. „Trójkolorowe” w kategorii kadetek w 2010 roku uplasowały się na trzecim miejscu, przed rokiem juniorki były zaś drugie. Koszykarki z Półwyspu Iberyjskiego zajęły w 2010 roku były piąte w kategorii kadetek, a juniorki przed rokiem były trzecie.

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy dywizji A (26 lipca – 5 sierpnia):