U-20 kobiet: MUKS Poznań powalczy o złoto

MUKS Poznań pierwszym finalistą Mistrzostw Polski Juniorek Starszych. Dzięki bardzo dobrej grze w czwartej kwarcie zawodniczki Iwony Jabłońskiej pokonały KS Basket 25 Bydgoszcz 78:60 i w niedzielę zagrają o złoto.

Dla zawodniczek  poznańskiego MUKSu finałowy turniej Mistrzostw Polski  Juniorek Starszych  nie zaczął się dobrze, bo już na początku rywalizacji, musiały uznać wyższość koleżanek z INEI. Kolejne dwa dni to już łatwe zwycięstwa  z AZS Basket Women Łódź (79:63) oraz AZS PWSZ Gorzów WLKP.(59:36).

Poznanianki do sobotniego półfinału awansował jako drugi zespół grupy A.

Natomiast bydgoszczanki fazę grupową zakończyły z kompletem zwycięstw. Jednak wyniki pokazują, że te wygrane łatwo nie przyszły. Zawodniczki Piotra Kulpekszy wygrały kolejno z MKS Polkowice (88:84), MKK Sokołów S.A. Sokołów Podlaski (66:59) oraz VBW GTK Gdynia (82:79).

Już na początku sobotniego półfinału  wydawało się, że awans do finału będzie dla poznańskiego MUKSu łatwy, lekki i przyjemny, bo zawodniczki z Bydgoszczy przez pierwsze pięć minut spotkania zdołały rzucić jedynie dwa punkty, a w całej kwarcie osiem.  Do tego dołożyły aż dziewięć strat, więc trudno się dziwić , że poznanianki zdominowały  grę. Skutecznie grały pod tablicami, a to przełożyło się na zdobycze punktowe.  Pierwsza kwarta zakończyła się zwycięstwem drużyny z Poznania 25:8.

Bydgoszczanki łatwo skóry jednak nie chciały sprzedać. Drugą kwartę rozpoczęły od zdobycia 10 punktów. Grały uważniej, traciły mniej piłek i wygrały tę część spotkania, ale tylko różnicą pięciu oczek, bo choć zawodniczki Krzysztofa Dobrowolskiego nieco zwolniły tempo, to i tak kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku.

W trzeciej kwarcie kibice poznanianek  mogli zacząć odczuwać niepokój, ponieważ przeciwniczki grały coraz lepiej i systematycznie odrabiały straty.  Do decydującej części meczu MUKS przystępował jedynie z pięcioma punktami przewagi (53:48). I to było wszystko na co pozwoliły przeciwniczkom poznanianki, bo koniec spotkania był doskonały w ich wykonaniu, głównie dzięki skuteczniej grze Dominiki Owczarzak i Ramony Casimiro. MUKS Poznań pokonał KS Basket 25 Bydgoszcz 78:60 i w niedzielę powalczy o miano najlepszej drużyny w kraju w kategorii Juniorek Starszych.

Najwięcej punktów dla poznanianek zdobyły Owczarzak – 25, Magdalena  Idziorek 21 i Casimiro – 13, natomiast w zespole Bydgoszczy najskuteczniejsze były Paulina Kuras i  Agnieszka Wierzbicka, które rzuciły odpowiednio 11 i 10 punktów.