MP U-16 Mężczyzn: GTK nowym mistrzem Polski!

Celny rzut wolny Mateusza Stawiaka na sekundę przed końcem finałowego spotkania zapewnił GTK Gdyni mistrzostw Polski do lat 16. Gospodarze po nerwowej końcówce pokonali UKS Gim 92 Ursynów Warszawa. Wcześniej brązowe medale zdobyli koszykarze WKS Śląska, którzy w derbach Wrocławia pokonali WKK.

MECZ O 1 MIEJSCE

Finałowe starcie pomiędzy UKS Gim 92 Ursynów Warszawa a GTK Gdynia było rewanżem za pojedynek tych zespołów jeszcze z fazy grupowej. Wówczas lepsi okazali się warszawianie, jednak gospodarze postawili twarde warunki. Pewne było więc, że mistrza wyłoni niezwykle wyrównany mecz. Tak też było.

Warszawianie, jak i gdynianie grali seriami, a prowadzenie zmieniało się aż 13-krotnie. Stawiani w roli faworytów zawodnicy UKS Gim 92 rozpoczęli od mocnego uderzenia i po dwóch minutach wyszli na 10-punktowe prowadzenie (12:2), które - jak się później okazało - było tego dnia największym.

Dzięki serii 6:0 gospodarze szybko jednak wrócili do gry i schodząc na przerwę prowadzili nawet 34:31. W 27. minucie będący na fali gdynianie prowadzili 46:41, co było ich największą zaliczką w finałowym spotkaniu. Zawodnicy UKS Gim 92 raz jeszcze powrócili do gry, a cała czwarta kwarta toczyła się w rytmie kosz za kosz.

Niespełna 2 minuty przed końcem to gospodarze wygrywali 56:52. Przez ostatnie 120 sekund oba zespoły zmieniały się jednak tylko na linii rzutów osobistych. Gdy dwukrotnie z linii trafił Paweł Krefft GTK Gdynia 21 sekund przed końcem wygrywała 60:55, a lokalni fani zaczęli świętować już mistrzostwo.

Jednak w ciągu kolejnych 10 sekund Jan Bielecki zdążył trafić z dystansu, a wkrótce wypracować pozycję dla Wojciecha Majrzaka, który po zbiórce 6 sekund przed końcem doprowadził do remisu. Trener Tadeus Nosek wziął przerwę na żądanie i ostatnia akcja należała do gospodarzy. Tuż przed końcowym gwizdkiem w akcji rzutowem sfaulowany został Mateusz Stawiak. Ten trafił pierwszy rzut osobisty i GTK mogło cieszyć się z mistrzostwa Polski do lat 16!

• Mistrzostwa Polski Mężczyzn U16
  • 27.05.2012 12:45

GTK Gdynia

61 : 60

UKS GIM 92 Ursynów Warszawa

MECZ O 3 MIEJSCE

Dopiero dogrywka zadecydowała kto otrzyma brązowe medale mistrzostw Polski do lat 16. O 3 miejsce bardzo wyrównany bój stoczyły dwie wrocławskie drużyny - WKS Śląsk i WKK. Przed pierwszym gwizdkiem w roli faworyta wymieniało się ekipę WKK, zwłaszcza że ta drużyna okazała się lepsza w derbach Wrocławia podczas rywalizacji grupowej.

Ostatniego dnia turnieju inicjatywa należała jednak do WKS Śląsk. To oni prowadzili przez całą pierwszą połowę, schodząc na przerwę z 9-punktową (35:26) zaliczką. Charakterni zawodnicy WKK postanowili się jednak nie poddawać i mimo zmęczenia zdołali doprowadzić do remisu. W 32. minucie na tablicy było 52:52.

Mimo to wszystko wskazywało na to, że jeszcze w regulaminowym czasie 3 miejsce zasłużenie wywalczą koszykarze WKS Śląska. 16 sekund przed końcem prowadzili oni bowiem 66:63. W końcówce mieliśmy jednak konkurs rzutów osobistych. Najpierw Mikołaj Serbakowski dwoma trafieniami zniwelował straty WKK do zaledwie jednego oczka. W odpowiedzi Dawid Kołkowski dwukrotnie spudłował i równo z końcową syreną faulował jeszcze Serbakowskiego. Rozgrywający WKK mógł zapewnić swojej drużynie zwycięstwo, lecz spudłował pierwszy rzut. Potrzebna była więc dogrywka.

W niej zdecydowanie więcej sił mieli zawodnicy WKS Śląsk, którzy szybko odskoczyli na dwucyfrowe prowadzenie i nie dali kolejnym razem zabrać sobie wygranej. Najbardziej produktywnym zawodnikiem spotkania był Marc-Oscar Sanny, który dla WKS Śląska rzucił 12 punktó, zebrał 10 piłek i rozdał 2 asysty.

• 27.05.2012 10:30