Zaczęliśmy ligę! Dąbrowa wygrywa w hicie, porażka Śląska

MKS Dąbrowa Górnicza, czyli zespół od lat zaliczona do ścisłej pierwszoligowej czołówki od zwycięstwa zaczął tegoroczny sezon. Podopieczni Wojciecha Wieczorka w hicie pierwszej kolejki pokonali AZS WSGK POLFARMEX Kutno 80:77. Od porażki sezon rozpoczęli koszykarze Śląska Wrocław, którzy musieli uznać wyższość Spójni Stargard Szczeciński.

• 29.09.2012 18:00

MKS Znicz Basket Pruszków

76 : 60

UMKS Kielce

Już różnicą dziewięciu punktów prowadził UMKS Kielce w trzeciej kwarcie wyjazdowego meczu ze Zniczem Basket Pruszków. Czwarty zespół poprzedniego sezonu w końcówce poprawił jednak grę w defensywie, tracąc w ostatnich dziesięciu minutach zaledwie sześć punktów i to zadecydowało o zwycięstwie gospodarzy. W drugiej połowie nie do zatrzymania był Przemysław Szymański (16 pkt i 5 zbiórek), zaś przez cały mecz niezwykle skuteczny był Marcin Matuszewski (18 pkt i 7 zbiórek). Wśród gości najskuteczniejszy był Wojciech Miernik (17 pkt).

MKS Dąbrowa Górnicza II

80 : 77

AZS WSGK POLFARMEX Kutno

Dwóch asyst zabrakło Grzegorzowi Grochowskiemu do triple-double w meczu z AZS WSGK POLFARMEX Kutno. Rozgrywający MKS Dąbrowa Górnicza miał 13 punktów, 11 asyst i 8 zbiórek a jego zespół po zaciętej walce triumfował 80:77. Oba zespoły wykonywały ponad 27 rzutów wolnych. Gospodarze wygrali mimo słabszej skuteczności w tym elemencie koszykarskiego rzemiosła.  Najlepszym punktującym meczu był Michał Wołoszyn (21 pkt).

AZS Radex Szczecin

74 : 85

WIKANA START SA Lublin

AZS Radex Szczecin w poprzednim sezonie długo nie przegrał meczu na własnym boisku, ale ten sezon zawodniczy Czesława Dasia rozpoczęli od porażki. Lepszy od Akademików okazał się zespół WIKANY Start Lublin, w którym pierwsze skrzypce grał Łukasz Wilczek (24 pkt i 6 asyst). Goście w całym meczu popełnili tylko 7 strat.

Siedlecki Klub Koszykówki Siedlce

54 : 65

Polski Cukier SIDEn Toruń

SKK Siedlce przeciętnie spisywało się w meczach przedsezonowych, w których długo nie mógł grać rozgrywający Radosław Basiński. W starciu z Polskim Cukrem SIDEn ten koszykarz co prawda długo przebywał na parkiecie, ale jego zespół przegrał. Gospodarze prowadzili po pierwszej kwarcie 18:11, ale później dominowali już przyjezdni. Z double-double zawody zakończył Adam Lisewski (10 punktów i 10 zbiórek).

• 29.09.2012 18:30

BM SLAM STAL Ostrów Wielkopolski

80 : 66

PBS BANK EFIR ENERGY MOSiR Krosno

Beniaminek pierwszej ligi BM Slam Stal trzecią kwartę przegrał aż 5:22, a mimo to zdołał wyraźnie pokonać PBS Bank EFIR Energy MOSiR Krosno. Wszystko za sprawą ostatniej części meczu, którą gospodarze wygrali 29:15. Znów w polu trzech sekund dominował Wojciech Żurawski (16 pkt i 14 zbiórek), który dobrze rozumiał się z Markiem Szumełdą-Krzyckim (13 pkt, 7 asyst). Zespołowi Dusana Radovicia nie pomogły 23 punkty Piotra Pluty (5 strat i 5 fauli). Słabo wypadł w tym spotkaniu Marcin Salamonik (2/10 z gry).

• 29.09.2012 19:00

Franz Astoria Bydgoszcz

60 : 68

BUDIMPEX-POLONIA Przemyśl

Na Kujawach Budimpex-Polonia Przemyśl zapewniła sobie utrzymanie w rozgrywkach po meczach play-out z POLOmarket Sportino Inowrocław. W tym samym regionie Polski, konkretnie w Bydgoszczy, „Niedźwiadki” wywalczyły też pierwszą wyjazdową wygraną w nowym sezonie. Nie było o nią łatwo, bo po 30 minutach gry to gospodarze prowadzili różnicą dziesięciu punktów. W końcówce, podobnie jak w meczach kontrolnych, młody zespół Franz Astorii wyraźnie się jednak pogubił. Aż 11 ze swoich 13 punktów w ostatniej kwarcie uzyskał Tomasz Zabłocki.

• 29.09.2012 19:15

WKS Śląsk Wrocław

75 : 80

KS Spójnia Stargard Szczeciński

Rewolucja kadrowa i znane nazwiska nie od razu przekładają się na wyniki ligowe. Przekonali się o tym we Wrocławiu, gdzie Śląsk uległ Spójni Stargard Szczeciński. Grający konsekwentnie podopieczni Tadeusza Aleksandrowicza nieznacznie prowadzili przez większą część meczu. Mieli też w swoich szeregach pochodzącego z Oleśnicy Tomasza Stępnia, który pierwsze kroki w seniorskiej koszykówce stawiał właśnie we Wrocławiu. Stępień uzyskał łącznie 15 punktów i miał 8 zbiórek. W wyrównanej końcówce dobrą skutecznością z linii rzutów wolnych wykazał się zaś solidny Adam Parzych (14 pkt i 6/6 za 1). Paweł Kikowski trafił tylko 2/12 rzutów z gry, a Marcin Flieger w ogóle nie pojawił się na boisku.