Trzecie zwycięstwo Polaków w Antwerpii

Reprezentacja Polski pokonała Włochy 82:79 i tym samym wygrała cały turniej towarzyski w belgijskiej Antwerpii. Do zwycięstwa biało-czerwonych poprowadzili Marcin Gortat i Maciej Lampe, którzy zdobyli po 17 punktów.
news Zdjęcia | fot. Paweł Pietranik

Polacy rozpoczęli spotkanie z Włochami w dokładnie takim samym ustawieniu, jak w zwycięskim meczu z Belgią. Początek należał jednak do drużyny trenera Simone Pianigianiego. Po trójce Luigiego Datome rywale prowadzili 5:0. Później jednak skuteczny był Łukasz Koszarek i dzięki jego trafieniu za trzy punkty biało-czerwoni wygrywali po raz pierwszy w tym meczu - 10:9. Następnie ponownie lepszy fragment meczu zanotowali Włosi, ale sama końcówka tej części spotkania należała do naszej kadry. Indywidualna akcja Krzysztofa Szubargi pozwoliła wygrywać reprezentacji 20:19.

Druga kwarta była bardzo wyrównana, ale częściej na prowadzeniu utrzymywali się Polacy. Pod koszem podwajani byli Marcin Gortat i Maciej Lampe, co utrudniało im zdobywanie łatwych punktów. Nieźle spisywał się za to Przemysław Karnowski. Włosi grali także uważniej i przez to Polacy nie mogli liczyć na kontrataki. To jednak akcja 2+1 środkowego Phoenix Suns dawała biało-czerwonym prowadzenie 37:33. Łukasz Koszarek szybko złapał trzy przewinienia, więc częściej zastępować musiał go Szubarga. Ten radził sobie dobrze - w pierwszej połowie rzucił siedem punktów (tyle samo zdobył drugi najskuteczniejszy gracz - Marcin Gortat).

Reprezentacja Polski świetnie rozpoczęła trzecią kwartę. Twarda obrona oraz dwie trójki Łukasza Koszarka i Thomasa Kelatiego dawały biało-czerwonym 12 punktów przewagi. Włosi przez prawie pięć minut nie potrafili zdobyć punktów z gry - przerwał to dopiero celnym trafieniem z dystansu Marco Belinelli. Rzucający San Antonio Spurs rozegrał bardzo dobrą część meczu, ale nie wystarczyło to na zespołową koszykówkę zespołu trenera Dirka Bauermanna.

Polacy starali się kontrolować sytuację na parkiecie w ostatniej części spotkania. Grę w ataku zdominował duet Gortat-Lampe. Rywale gonili jednak wynik i na dwie minuty przed końcem po rzutach wolnych Belinelliego był remis po 72. Sama końcówka to wojna nerwów związana z wykonywanymi przez obie drużyny rzutami wolnymi. Skuteczni byli jednak Thomas Kelati oraz Łukasz Koszarek i to Polacy mogli cieszyć się z ostatecznego zwycięstwa.

Wygrana zapewniła Polakom triumf w całym turnieju towarzyskim w Antwerpii. Teraz biało-czerwonych czekają mecze sparingowe w Lublinie, gdzie rywalami będą Wielka Brytania, Ukraina oraz Szwecja (informacja o biletach).

Polska – Włochy 82:79 (20:19, 21:18, 19:17, 22:25)

Polska: Gortat 17, Lampe 17, Koszarek 12, Szubarga 9, Karnowski 8, Kelati 7, Ignerski 7, Zamojski 3, Waczyński 2, Wiśniewski 0, Ponitka 0

Włochy: Belinelli 24, Gentile 12, Cusin 9, Diener 8, Mancinelli 7, Datome 6, Cinciarini 5, Melli 4, Aradori 4, Gigli 0

Więcej na temat reprezentacji Polski oraz przygotowaniach do EuroBasketu na stronie kadra.pzkosz.pl