Same zwycięstwa Polaków

To był dobry weekend dla reprezentantów Polski. Swoje spotkania wygrywali Marcin Gortat w NBA, Michał Ignerski w Hiszpanii oraz Szymon Szewczyk w Rosji. W PLK świetną formą błysnął Paweł Kikowski z Kotwicy Kołobrzeg.
Nasz jedynak w NBA Marcin Gortat cieszył się z dwóch zwycięstw nad New Jersey Nets (105:102) oraz nad mistrzami NBA Boston Celtics (86:79). W piątkowym spotkaniu Polak zdobył 4 punkty i dwie zbiórki, w ciągu 10 minut gry. W meczu na szczycie Konferencji Wschodniej trener Stan Van Gundy dał mu znacznie więcej czasu do popisu. Gortat przebywał na parkiecie przez ponad 23 minuty. Do tej pory grał dłużej tylko w meczach, gdy kontuzjowany był Dwight Howard. To pokazuje, że szkoleniowiec „Magików” coraz bardziej ufa naszemu rodakowi. Gortat przeciwko „Celtom” zdobył 6 punktów (trafił 3 z 5 rzutów z gry), miał 5 zbiórek, asystę, dwa bloki i tyle samo strat.
W silnych ligach hiszpańskiej i rosyjskiej triumfowali Michał Ignerski oraz Szymon Szewczyk. Zespół Cajasol Sewilla „Igiego” pokonał Iurbentię Bilbao 80:66. Polak zdobył 8 punktów, dwie zbiórki i asystę. Mimo tego zwycięstwa jego drużyna nadal rozpaczliwie walczy o utrzymanie w hiszpańskiej ACB.
Szymon Szewczyk przyczynił się do sensacyjnego zwycięstwa Lokomotiwu Rostow nad Chimkami Moskwa 75:69. Nasz środkowy w ciągu zaledwie 11 minut zdobył 10 punktów, 6 zbiórek i dwa przechwyty. Na pewno zagrałby dłużej, gdyby nie problemy z faulami. W zespole Chimek z powodu kontuzji kolana ciągle nie może wybiec na parkiet Maciej Lampe.
W Polskiej Lidze Koszykówki na szczególne wyróżnienie zasłużył Paweł Kikowski. „Kiko” rzucił 24 „oczka”, ale aż 20 z nich w przeciągu sześciu minut drugiej kwarty! To głównie dzięki niemu Kotwica Kołobrzeg pokonała Polpharmę Starogard Gdański 87:75. Reprezentacyjne aspiracje potwierdził też Kamil Chanas z Górnika, który w meczu z Turowem zdobył 27 punktów. W meczu Anwilu z Atlasem błyszczeli Łukasz Koszarek (17 pkt., 6 asyst) i Andrzej Pluta, który trafił wszystkie 6 rzutów za 3 punkty. Z kolei w Turowie wyróżnił się Robert Witka (15 pkt. i 6 zbiórek)
Kadra Polski seniorów *
Filip Dylewicz (28 lat, Asseco Prokom Sopot)

vs. AZS Koszalin 93:87, Minuty: 25, Punkty: 8 (3/6), Zbiórek: 5, Asysty: 0, Przechwyty: 0, Bloki: 0
Przemysław Frasunkiewicz (29 lat, Polonia Warszawa)
Nie grał
Marcin Gortat (24 lata, Orlando Magic - NBA)
vs. New Jersey Nets 105:102, Minuty: 10, Punkty: 4, Zbiórek: 2, Asysty: 0, Przechwyty: 0, Bloki: 0
vs. Boston 86:79, Minuty: 23, Punkty: 6 (3/5), Zbiórki: 5, Asysty: 1, Przechwyty: 0, Bloki: 2
Michał Ignerski (28 lat, Cajasol Sewilla - Hiszpania)
vs. Iurbentia Bilbao 80:66, Minuty: 16, Punkty: 8 (3/7), Zbiórki: 2, Asysty: 1, Przechwyty: 0, Bloki: 1
Paweł Kikowski (22 lata, Kotwica Kołobrzeg)
vs. Polpharma 87:75, Minuty: 30, Punkty: 24, Zbiórki: 3, Asysty: 3, Przechwyty: 2, Bloki: 1
Iwo Kitzinger (23 lata, PBG Basket Poznań)
vs. Basket Kwidzyn 80:72, Minuty: 24, Punkty: 9 (3/10), Zbiórki: 3, Asysty: 2, Przechwyty: 0, Bloki: 0
Łukasz Koszarek (24 lata, Anwil Włocławek)
vs. Atlas Stal 93:77, Minuty: 29, Punkty: 17 (7/13), Zbiórki: 3, Asysty: 6, Przechwyty: 3, Bloki: 0
Paweł Leończyk (22 lata, Energia Czarni Słupsk)
Nie grał
Maciej Lampe (23 lata, Chimki Moskwa - Rosja)
Nie grał – kontuzja kolana
Andrzej Pluta (34 lata, Anwil Włocławek)
Krzysztof Roszyk (29 lat, PGE Turów Zgorzelec)
vs. Górnik Wałbrzych 116:73, Minuty: 16, Punkty: 7 (3/5), Zbiórki: 5, Asysty: 3, Przechwyty: 1, Bloki: 0
Marcin Stefański (25 lat, PGE Turów Zgorzelec)
Wojciech Szawarski (32 lata, PBG Basket Poznań)
vs. PBG Basket 90:79, Minuty: 28, Punkty: 4 (2/4), Zbiórki: 1, Asysty: 1, Przechwyty: 2, Bloki: 0
Szymon Szewczyk (26 lat, Lokomotiw Rostow - Rosja)
vs. Chimki Moskwa 75:69. Minuty: 11, Punkty: 10 (4/8), Zbiórki: 6, Asysty: 1, Przechwyty: 2, Bloki: 0
Krzysztof Szubarga (24 lata, Atlas Stal Ostrów Wielkopolski)
vs. Anwil 77:93, Minuty: 34, Punkty: 6 (3/10), Zbiórki: 3, Asysty: 5, Przechwyty: 3, Bloki: 0
Adam Waczyński (19 lat, Victoria Górnik Wałbrzych)
vs. Turów 73:116, Minuty: 39, Punkty: 15 (5/14), Zbiórki: 2, Asysty: 4, Przechwyty: 1, Bloki: 0
Robert Witka (27 lat, PGE Turów Zgorzelec)
Bartłomiej Wołoszyn (22 lata, Anwil Włocławek)