Dwaj drugoligowcy w 4. rundzie Pucharu Polski

GTK Fluor Gliwice oraz Rosa II Radom zagrają w czwartej rundzie Intermarché Basket Cup na szczeblu PZKosz. Blisko awansu do kolejnej rundy był też inny drugoligowiec Basket Junior Suchy Las, drużyna z Wielkopolski przegrała jednak z pozostającą bez wygranej w pierwszej lidze Spójnią Stargard Szczeciński po akcji w samej końcówce meczu.

Oprócz Spójni awans wywalczyło jeszcze pięć drużyn pierwszej ligi. Są to Polfarmex Kutno, Intermarche Bricomarche BM SlamStal Ostrów Wielkopolski, MOSiR PBS Bank KHS Krosno, WKK ProBiotics Wrocław oraz King Wilki Morskie Szczecin.

Dwie drugoligowe drużyny o czwartą rundę rywalizowały z innymi zespołami na co dzień grającymi w tej klasie rozgrywek. GTK ograło lokalnego rywala GKS Tychy, prowadząc po pierwszej kwarcie 23:10, a 18 punktów dla zwycięskiej drużyny rzucił Artur Donigiewicz. Rezerwy Rosy Radom nie dały zaś większych szans Turowi Bielsk Podlaski.

Jednostronne było starcie w Jeleniej Górze, gdzie Sudety Jelenia Góra gładko uległy beniaminkowi pierwszej ligi WKK ProBiotics Wrocław. Podopieczni Pawła Turkiewicza wygrali wszystkie kwarty, w każdej rzucając przynajmniej siedem punktów więcej niż rywale. Zaledwie 16 minut na zdobycie 20 punktów potrzebował Łukasz Diduszko, który dodatkowo miał 8 zbiórek, 4 przechwyty i 2 bloki.

Nie najlepiej w rozgrywkach pierwszej ligi radzi sobie Spójnia Stargard Szczeciński. Zespół, który w lidze nie wygrał jeszcze meczu, w Intermarché Basket Cup zdołał przedostać się do czwartej rundy, wygrywając dwa mecze z drugoligowcami. Najpierw, jeszcze pod opieką Ireneusza Purwinieckiego, Spójnia pokonała rezerwy Trefla Sopot, w kolejnej rundzie zwyciężając równie młodą ekipę Junior Basketu Suchy Las. O zwycięstwie zdecydowała akcja z faulem Michała Kwiatkowskiego, który najpierw wybrał piłkę rezerwowemu Jakubowi Fiszerowi, a następnie popędził z nią na kosz, wymuszając faul jednego z rywali. Po akcji z faulem byłego rozgrywającego młodzieżowych reprezentacji Polski Spójnia prowadziła 73:72 i choć rywale dwukrotnie rzucali w kierunku kosza, nie zdołali zdobyć punktów.

Osłabiony brakiem sześciu podstawowych graczy Polski Cukier SIDEn uległ w Szczecinie drużynie King Wilków Morskich Szczecin. Paweł Kowalczuk, Radosław Bojko, Marcin Flieger, Paweł Mróz i Maciej Majcherek nie grali w tym spotkaniu dłużej niż siedem minut.

Polski Cukier SIDEn Toruń

Intermarché Basket Cup na szczeblu PZKosz prowadzony jest w systemie „przegrywający odpada”. W każdej rundzie zespoły rozgrywają pojedyncze mecze, a pary wyłonione są w drodze losowania. Do IV rundy przy rozstawieniu zastosowanie ma kryterium geograficzne.

Gospodarzem każdego meczu jest drużyna z niższej ligi. W przypadku gdy obie grają w tej samej klasie rozgrywkowej, miejsce rozegrania spotkania wyłaniane jest w drodze losowania.

Cztery najlepsze drużyny rozgrywek na szczeblu PZKosz (1., 2. i 3. liga) zagrają w turnieju finałowym w formule Final Four, którego organizator zostanie wyłoniony po zakończeniu IV rundy.

Trzy najlepsze drużyny Intermarché Basket Cup na szczeblu PZKosz otrzymają prawo gry w rozgrywkach centralnych Pucharu Polski, który organizowany będzie przez Polską Ligę Koszykówki.

Przed rokiem rywalizację na szczeblu PZKosz wygrał PBS Bank Efir Energy Krosno, który w finale pokonał AZS WSGK Kutno. Puchar Polski drugi raz z rzędu wywalczył zaś Trefl Sopot.

Terminarz rozgrywek:

Losowanie IV rundy – 21 listopada 2013 r. (czwartek)

IV runda – 4 grudnia 2013 r. (środa)

Przyznanie organizacji turnieju Final Four – najpóźniej 12 grudnia 2013 roku (czwartek)

Final Four PZKosz – 28-29 grudnia 2013 r.

3 najlepsze zespoły awansują do fazy centralnej z u działem zespołów z PLK.