Nieudany weekend podkarpackich drużyn! Stal samodzielnym liderem

Początek 2015 roku to nie jest dobry czas dla drużyn z Podkarpacia! Miasto Szkła Krosno, które pierwszą rundę skończyło na pierwszym miejscu, przegrało trzecie kolejne spotkanie w sezonie, tym razem ulegając na własnym parkiecie walczącemu o miejsce w play-off GTK Gliwice. Także Sokół Łańcut w dwóch z trzech spotkań rundy rewanżowej musiał uznać wyższość rywali, jedyne zwycięstwo notując w derbach Podkarpacia.

Miastu Szkła w odniesieniu wygranej nie pomógł Jakub Dłuski (5 pkt, 3 zbiórki w 16 minut), dla którego był to pierwszy mecz w klubie z Krosna. Inny debiutant - Hubert Pabian z GTK - w hali MOSiR przebywał na boisku niespełna 22 minuty, oprócz 8 punktów, notując 3 zbiórki. Beniaminka z Gliwic do wygranej poprowadził Wojciech Fraś (17 pkt i 11 zbiórek) oraz debiutujący w pierwszej lidze Paweł Szymański (18 pkt i 3 zbiórki).

W innym niedzielnym meczu nie było niespodzianki. ACK UTH Rosa Radom lepsze od Astorii Bydgoszcz, grającej bez trzech najlepszych statystycznie graczy, czyli Marcina Dymały, Sebastiana Laydycha i Tomasza Prostaka. Pierwszy na krótko przed zamknięciem okienka transferowego zdecydował się na odejście do Tychów, drugi leczy złamanie kości strzałkowej, Prostaka zabrakło zaś w Radomiu z powodu drobnej kontuzji. Radomian do wygranej poprowadził na co dzień grający w PLK Daniel Szymkiewicz (22 pkt, 5 zbiórek, 3 asysty i 3 przechwyty).

Udany debiut w roli trenera SKK Siedlce zanotował w sobotę Mariusz Niedbalski. Jego zespół pokonał na własnym parkiecie meritumkredyt Pogoń Prudnik 73:72, a w samej końcówce dwóch rzutów wolnych nie wykorzystał dobrze grający tego dnia obrońca gości Artur Grygiel.

Stopniowo w górę tabeli pnie się Zagłębie Sosnowiec, które w piątek wygrało siódme spotkanie z rzędu. Tym razem podopieczni Tomasza Służałka zrewanżowali się stołecznej Legii za porażkę w pierwszej rundzie, gdy momentami zostali wręcz ośmieszeni przez rywala, przegrywając aż 57:88. W otwierającym 16. kolejkę meczu Zagłębie wygrało 78:75, grając w ostatnich siedmiu minutach bez doświadczonego Grzegorza Mordzaka, który opuścił parkiet z powodu nadmiernej liczby przewinień.

Podstawowego rozgrywającego z powodzeniem zastąpił jednak Patryk Gospodarek, najczęściej grający na zasadzie umowy szkoleniowej w drugoligowym AZS Politechnice Częstochowa.

Zagłębie do wygranej poprowadzili: Marcin Kosiński (15 pkt, 7 asyst oraz 6 zbiórek, w tym 5 w ataku) oraz Paweł Bogdanowicz 20 pkt, 8 zbiórek i 3 bloki. Do czasu zejścia z boiska dobrze radził sobie również Mordzak (19 pkt i 4 przechwyty).

Legia w całym spotkaniu nie trafiła aż 12 z 19 rzutów osobistychi pod tym względem spadła na przedostatnie miejsce w skuteczności rzutów za 1 punkt. Gorsi są tylko koszykarze ostatniej w tabeli AZS Politechniki Poznań.

Dla Zagłębia była to 7. wygrana z rzędu w rozgrywkach pierwszej ligi. Jest to najdłużej niepokonany w rozgrywkach zespół, który swój ostatni mecz przegrał pod koniec listopada w Pruszkowie.

• 18.01.2015 17:00