U20 mężczyzn: Mamy mistrza Polski

Znamy mistrza Polski w kategorii U20 mężczyzn. Złoty medal na turnieju w Gdyni wywalczyli koszykarze Trefla Sopot SA, którzy w finale pokonali Asseco Gdynia. W meczu o brąz Biofarm Basket Junior Poznań lepszy od Poundout Politechniki Gdańsk. MVP turnieju finałowego został wybrany Grzegorz Kulka z Trefla Sopot.

Trefl skutecznie zrewanżował się koszykarzom Asseco Gdynia za grupową porażkę. W czwartek w starciu, które zdecydowało o pierwszym miejscu w grupie A gdynianie dzięki bardzo udanej czwartej kwarcie wygrali 67:62, w czym spory udział miał Przemysław Żołnierewicz (31 pkt i 14 zbiórek).

Finał toczył się już pod dyktando jednego zespołu. Podopieczni Pawła Blechacza i Mateusza Bieszke po pierwszej kwarcie przegrywali co prawda 15:16, ale później przez 30 minut stracili tylko 33 punkty. Sami momentami byli zaś nie do zatrzymania w ataku. Sopocianie nie tylko mieli przewagę w strefie podkoszowej (47:36 w zbiórkach), ale przede wszystkim grali bardziej zespołowo. Świetnie grą Trefla kierował Paweł Dzierżak, który miał 9 asyst. Cały zespół Trefla miał ich 19 podczas gdy rywale tylko 4.

MVP turnieju finałowego został wybrany Grzegorz Kulka (15 pkt i 12 zbiórek w finale), a równie dobre statystyki w decydującym meczu zanotowali wspomniany Dzierżak (10 pkt i 9 asyst), Jędrzej Szymański (9 pkt, 10 zbiórek, 2 przechwyty i 1 blok) oraz Paweł Krefft (15 pkt i 3 zbiórki), który poczynając od młodzika wywalczył swój szósty złoty medal młodzieżowych mistrzostw Polski.

W Asseco Gdynia ponownie na wyróżnienie zasłużył Przemysław Żołnierewicz (21 pkt, 16 zbiórek i 3 bloki). Gdynianie w całym spotkaniu trafili jednak tylko 19 z 67 rzutów z gry.

Trzecie miejsce w tej kategorii wiekowej wywalczył Biofarm Basket Junior Poznań, lepszy w finale pocieszenia od Poundout Politechniki Gdańsk. Oba zespoły w turnieju finałowym także rywalizowały w grupie i podobnie jak w niedzielę lepsi byli zawodnicy z Wielkopolski.

W pierwszej piątce turnieju znaleźli się: Artur Włodarczyk (Trefl Sopot), Damian Szymczak (Biofarm Basket Junior Poznań), Przemysław Żołnierewicz (Asseco Gdynia), Wojciech Czerlonko (Asseco Gdynia), Błażej Szymichowski (Poundout Politechniki Gdańsk)