1LK, gr. C: JTC MUKS wraca do ekstraklasy

Po trzech latach Poznań będzie miał swojego przedstawiciela w żeńskiej ekstraklasie. Do najwyższej klasy rozgrywek w Polsce w środę awansowały koszykarki JTC MUKS, które w drugim meczu półfinału pokonały Eneę AZS Poznań (wcześniej Poznań City Center AZS) . Dwie godziny wcześniej miejsce w Basket Lidze Kobiet wywalczył JAS-FBG Sosnowiec.

CZYTAJ O AWANSIE JAS-FBG SOSNOWIEC

Zaledwie dwa mecze wystarczyły do wyłonienia lepszego zespołu w parze Enea AZS - JTC MUKS. Enea AZS pierwszą i drugą część sezonu zakończyła na drugim miejscu, na skutek gorszego bilansu bezpośrednich spotkań ustępując jedynie AZS Politechnice Koronie Kraków. Podopieczne Iwony Jabłońskiej trzecią pozycję zapewniły sobie na kolejkę przed końcem rundy zasadniczej, wyprzedzając JAS-FBG Sosnowiec, także finalistę rozgrywek.

Rywalizację w fazie play-off JTC MUKS rozpoczął wyśmienicie. W pierwszym meczu derbowym pokonał na wyjeździe Eneę AZS 60:39, nie tylko wygrywając każdą z kwart, ale w drugiej połowie tracąc zaledwie 16 punktów.

Drugie, jak się później okazało ostatnie, spotkanie tej pary obejrzał komplet kibiców w Poznaniu. Miejscowe źle zaczęły zawody, przegrywając po pierwszej kwarcie 13:20, ale w kolejnych częściach spotkania ich przewaga była przygniatająca. Jeszcze przed przerwą JTC MUKS wyszedł na dziesięciopunktowe prowadzenie, druga część spotkania wygrywając aż 27:10. Tej przewagi zespół Iwony Jabłońskiej nie zmarnował, tracąc w trzeciej kwarcie zaledwie dwa punkty.

JTC MUKS do wygranej poprowadziła była młodzieżowa reprezentantka Polski Magdalena Idziorek (18 pkt, 9 zbiórek i 3 asysty ). W składzie zwycięskiej drużyny znajduje się jeszcze kilka innych byłych kadrowiczek a nawet medalistek mistrzostw Europy.

JTC MUKS po raz ostatni w ekstraklasie grał w sezonie 2011/2012. Z powodu problemów finansowych klub kolejne rozgrywki rozpoczął w drugiej lidze, z której na centralny szczebel rozgrywek awansował przed rokiem. Wówczas lepsze od poznanianek były jedynie zawodniczki AZS Politechniki Korony Kraków.

Dwie godziny wcześniej awans do ekstraklasy wywalczyły prowadzone przez Mirosława Orczyka koszykarki JAS-FBG Sosnowiec. Co ciekawe 8 lat temu Orczyk razem z Iwoną Jabłońską także równocześnie awansowali do najwyższej klasy rozgrywek w Polsce. Orczyk prowadził wówczas RMKS Utex Rybnik (najlepszy zespół turnieju finałowego), zaś Jabłońska tak jak teraz MUKS. Zawodniczką poznańskiego klubu była wówczas Paulina Antczak, obecnie koszykarka JAS-FBG.

• 1 Liga Kobiet
  • 01.04.2015 19:15

JTC MUKS Poznań

67 : 45

Poznań City Center AZS

Stan rywalizacji 2:0 dla JTC MUKS Poznań. Zespół Iwony Jabłońskiej awansował do żeńskiej ekstraklasy.