WKK Wrocław mistrzem Polski U18

Zdecydowana dominacja koszykarzy WKK Wrocław w finałach mistrzostw Polski juniorów. Podopieczni Tomasza Niedbalskiego i Sebastiana Potocznego każde spotkanie turnieju w Radomiu wygrywali dwucyfrową różnicą punktów, w finale pokonując Biofarm Basket Junior Poznań 64:47.

news Zdjęcia | Tomasz Fijałkowski

Trzecie miejsce dla Polonii Warszawa, która w „finale pocieszenia” pokonała gospodarzy KS Rosa Sport Radom.

MVP turnieju finałowego został wybrany Maciej Bender (WKK Wrocław).

Pierwsza „5” turnieju: Hubert Stopierzyński (KS Rosa Sport Radom), Jakub Mijakowski (Polonia Warszawa), Szymon Kiwilsza (WKK Wrocław), Dawid Gruszczyński (Biofarm Basket Junior Poznań) oraz Patryk Stankowski (Biofarm Basket Junior Poznań)

Nagrody organizatorów
Najlepszy zbierający – Maciej Bender (WKK Wrocław)
Najlepszy rozgrywający – Michał Kierlewicz (Polonia Warszawa)
Najlepszy strzelec – Wiktor Sewioł (WKK Wrocław)
Wyróżniający się zawodnicy: Kacper Bejnar (KS Rosa Sport Radom), Marcin Wiszomirski (Polonia Warszawa), Mikołaj Kurpisz (Biofarm Basket Junior Poznań), Piotr Ścibisz (WKK Wrocław)

Pamiątkowy puchar zwycięskiej drużynie oraz komplet medali wręczyli prezes Polskiego Związku Koszykówki Grzegorz Bachański, wiceprezes PZKosz Zdzisław Kassyk, Główny Komisarz Turnieju Jarosław Czeropski, Komisarz Techniczny PZkosz Ignacy Suwała, prezes grupy Rosa Roman Saczywko, legenda koszykówki Eugeniusz Kijewski oraz dyrektor sportowy PZKosz Mirosław Noculak. Na spotkaniu obecni byli również trenerzy reprezentacji Polski do lat 18, która na przełomie lipca i sierpnia powalczy w Austrii o awans do dywizji A.

To bezwątpienia był turniej mistrza strefy dolnośląsko-lubuskiej. Swoją przygodę z rozgrywkami na centralnym szczeblu rozgrywek wrocławianie rozpoczęli od turnieju półfinałowego w Prudniku, gdzie wygrali dwa z trzech spotkań, ponieważ po bardzo zaciętym meczu musieli uznać wyższość stołecznej Polonii. W Radomiu byli jednak bezkonkurencyjni.

Jedynie Rosę Sport w rozgrywkach grupowych pokonali różnicą trzynastu punktów, pozostałe dwa spotkania wygrywając w wielkim stylu (93:31 z Górnik Trans.eu TWS Mazbud Wałbrzych oraz 111:42 z TS Wisłą Kraków). O finał wrocławianie zmierzyli się z Polonią, wyciągając wnioski z porażki na Opolszczyźnie. WKK triumfowało aż 78:49, wyraźną przewagę wypracowując jeszcze przed przerwą.

W finale wynik długo oscylował wokół remisu. Dolnośląska ekipa nieznaczną przewagę wypracowała dopiero kilka chwil przed zejściem do szatni na przerwę, a po zmianie stron kontynuowała udaną serię. Dzięki mądrej, bardzo zdyscyplinowanej obronie gracze Niedbalskiego w trzech ostatnich kwartach stracili zaledwie 27 punktów, na początku czwartej odsłony prowadząc 57:37.

Pod koszem nie do zatrzymania był późniejszy MVP całego turnieju Maciej Bender, który do 15 zbiórek, w tym 6 na atakowanej tablicy, dołożył 22 punkty oraz po 2 bloki i przechwyty. WKK wyraźnie zdominowało walkę w strefie podkoszowej, zbierając aż o 27 piłek więcej niż rywale. Spora w tym zasługa Szymona Kiwilszy (12 pkt, 14 zbiórek i 5 asyst). Wrocławianie umiejętnie wyłączyli z gry najskuteczniejszego gracza Biofarm Basket Junior Daniela Gruszczyńskiego, który całe spotkanie dokończył z dorobkiem 8 punktów, ale w samej tylko pierwszej kwarcie rzucił 6. Wcześniej obrońca drużyny z Wielkopolski rzucał średnio 16 punktów na mecz.

Polonia Warszawa w rozgrywkach strefowych była gorsza od KS Rosa Sport, ale w rozgrywanym w Radomiu turnieju okazała się lepsza w meczu o brąz. Zespół Łukasza Łobody wygrał 67:60 i to pomimo przewagi pod koszem rywali. W odniesieniu wygranej stołecznej ekipie nie przeszkodziła nawet słaba skuteczność z linii rzutów wolnych (10/23 za 1).