Sokołów Podlaski MP kadetek 2015

Sukcesy w młodziczkach przełożyły się na złoty medal mistrzostw Polski kadetek dla MKK Sokołów Podlaski. W finale podopieczne Mariusza Świerka i Krzysztofa Iwańskiego pokonały Wisłę Can Pack Kraków. Brąz dla AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski.

Główny faworyt do końcowego triumfu nie zawiódł. Drużyna, która w 2013 i 2014 roku zdobywała mistrzostwo Polski młodziczek, w drodze do krakowskiego turnieju finałowego nie przegrała żadnego meczu, ale na samym początku zmagań musiała uznać wyższość rywalek. W starciu, które w późniejszym rozrachunku decydowało o pierwszym miejscu w grupie A, zespół z Sokołowa Podlaskiego po zaciętym meczu uległ Wiśle Can-Pack Kraków. Za tamtą porażkę drużyna zrewanżował się później w finale.

Niekorzystny wynik starcia z „Białą Gwiazdą” mocno zmotywowała drużynę Mariusza Świerka i Krzysztofa Iwańskiego, gdyż od tego momentu każde spotkanie wygrywała różnicą przynajmniej 25 punktów. W półfinale MKK Sokołów S.A. OSiR pewnie pokonał późniejsze brązowe medalistki AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 70:45, podczas gdy grające na zakończenie sobotnich zmagań krakowianki niemal do ostatniej akcji nie były pewne wygranej nad KKS Olsztyn.

Losy finały rozstrzygnęły się już w pierwszej kwarcie. Tylko na początku mecz był wyrównany, a przez chwilę miejscowe znajdowały się nawet na prowadzeniu (4:2), od wyniku 8:5 dystans pomiędzy drużynami systematycznie się powiększał, aby po dziesięciu minutach wynosić 25:10. Kolejne odsłony także wygrały późniejsze mistrzynie Polski, dzięki czemu ich przewaga na koniec zmagań wynosiła aż 91:38.

MKK Sokołów S.A. OSiR zagrało na dwa razy lepszej skuteczności niż rywalki, potrafiło też zdominować strefę podkoszową. 17 punktów i 24 zbiórki, w tym 12 na atakowanej tablicy, 5 bloków i 3 asysty uzyskała Alicja Falkowska. Najlepszą punktującą finału była zaś ubiegłoroczna mistrzyni Polski młodziczek Aleksandra Iwaniuk (23 pkt i 7 zbiórek).

W starciu o brąz podłamane półfinałową porażką koszykarki KKS Olsztyn wyraźnie przegrały trzy pierwszej kwarty meczu, dzięki czemu w ostatnich minutach meczu rywalki mogły świętować wywalczenie medalu mistrzostw Polski.

MVP turnieju finałowego: Aleksandra Iwaniuk (MKK Sokołów S.A. OSiR Sokołów Podlaski)

Pierwsza piątka turnieju: Magdalena Szkop (MKK Sokołów S.A. OSiR Sokołów Podlaski), Alicja Grabska (Wisła Can-Pack Kraków), Aleksandra Iwaniuk (MKK Sokołów S.A. OSiR Sokołów Podlaski), Karolina Matkowska (AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski), Zuzanna Muzyczuk (KKS Olsztyn)

Nagrody przyznane przez organizatorów:

Najlepszy strzelec: Aleksandra Zięmborska (Enea AZS Poznań)

Najlepsza zawodniczka 2. drużyny: Monika Malinowska (Wisła Can-Pack Kraków)
Najlepsza zawodniczka 3. drużyny: Olga Trzeciak (AZS Gorzów Wlkp.)
Najlepsza zawodniczka 4. drużyny: Kamila Płatek (KKS Olsztyn)
Najlepsza zawodniczka 5. drużyny: Eliza Łakoma (X-Demon Tęcza Leszno)
Najlepsza zawodniczka 6. drużyny: Aleksandra Szymańska (MUKS WSGSUPRAVIS Bydgoszcz)
Najlepsza zawodniczka 7. drużyny: Oliwia Bogacz (MKS MOS Karkonosze Jelenia Góra)
Najlepsza zawodniczka 8. drużyny: Aleksandra Zięmborska (ENEA AZS Poznań)