Miasto Szkła najlepszym zespołem pierwszej rundy!

W wyśmienitych humorach 2015 rok na pierwszoligowych parkietach zakończyli koszykarze Miasta Szkła Krosno.

Zespół Michała Barana pierwszą rundę spotkań ukończył z bilansem 14-1, w ostatnim meczu pokonując na własnym parkiecie meritumkredyt Pogoń Prudnik. Jedną wygraną mniej ma na swoim koncie inny zespół z Podkarpacia Max Elektro Sokół Łańcut. Trzy punkty mniej od krośnian zgromadziła stołeczna Legia.

Z siedmiu spotkań 15. kolejki tylko jedno zakończyło się wygraną gości. We Wrocławiu Astoria pokonała Exact Systems Śląsk 88:82. Przyjezdni dzięki doskonałej skuteczności z dystansu w połowie drugiej kwarty prowadzili nawet 45:23, aby na sześć minut przed końcem przegrywać 67:68. W decydujących fragmentach meczu lepsi byli jednak bydgoszczanie, w szeregach których zabrakło Huberta Mazura. Najlepsze spotkanie w sezonie zanotował Sebastian Laydych (22 pkt, 6 zbiórek i 2 przechwyty).

Miasto Szkła jak przystało na lidera pewnie pokonało znajdującą bliżej środka tabeli meritumkredyt Pogoń, w ostatniej kwarcie utrzymując bezpieczną przewagę z trzech pierwszych części spotkania. Po 16 punktów uzyskali Dariusz Oczkowicz i Filip Małgorzaciak.

Ósme zwycięstwo z rzędu zanotował Max Elektro Sokół, który na własnym parkiecie pokonał KSK Noteć. Beniaminek rozgrywek sprawił jednak spory problem miejscowym, jeszcze na początku trzeciej kwarty prowadząc różnicą pięciu punktów. Większe doświadczenie dało jednak znać o sobie w końcówce, dzięki czemu łańcucianie po końcowej syrenie cieszyli się z 13. zwycięstwa w sezonie. KSK Noteć wystąpiła w tym meczu bez drugiego punktującego i najlepszego zbierającego zespołu Łukasza Ratajczaka oraz Kamila Maciejewskiego. Kolejne dobre spotkanie w grudniu rozegrał Aleksander Filipiak (13 pkt, 6 zbiórek i 7 asyst).

Z wygranej w Warszawie cieszyli się także koszykarze Legii. Mimo nieudanego początku (14:23 w 12. minucie) stołeczny zespół pokonał w derbach Mazowsza SKK. 21 punktów, 5 zbiórek i 6 asyst miał Łukasz Wilczek.

Bez wyjazdowej wygranej (0-8) pierwszą rundę zakończyli koszykarze Zetkamy Doralu Nysa Kłodzko. Na zakończenie zmagań w 2015 roku kłodzczanie ulegli w Tychach GKS. Piąte spotkanie z przynajmniej 10 punktami zanotował Tomasz Deja (13 pkt).

Wygrana 17:9 czwarta kwarta przesądziła o wygranej Spójni Stargard z GTK Gliwice. Dla gospodarzy było to ósme zwycięstwo w sezonie, ale dopiero trzecie odniesione na własnym parkiecie. Najlepszym punktującym meczu był Łukasz Paul (21 pkt, 5 zbiórek, 3 przechwyty i 2 bloki), który w ostatniej kwarcie tylko raz trafił do kosza.

Miejsce w czołówce utrzymał Znicz Basket, wygrywając w derbach południowego Mazowsza z ACK UTH Rosą, w której składzie po raz pierwszy w sezonie pojawił się Michał Sadło (1 pkt i 3 zbiórki) oraz powracający po kontuzji palca Łukasz Sobuta (2 pkt). Pierwsze double-double w sezonie zanotował Damian Cechniak 14 pkt (6/8 z gry) i 12 zbiórek, w tym 9 w ataku. Pruszkowianie pierwszą rundę zakończyli z bilansem 10-5.