Pierwsza noworoczna kolejka

Meczem SKK z KSK Noteć rozpoczęły się zmagania w pierwszej lidze mężczyzn w 2016 roku.

news Zdjęcia | Fot: Sebastian Maślanka
Trzy sobotnie mecze zakończyły się zwycięstwami gospodarzy. W Łańcucie wicelider Max Elektro Sokół pokonał GTK Gliwice, w połowie trzeciej kwarty zdobywając 14 punktów z rzędu. Czwarte double-double w sezonie zanotował środkowy Rafał Kulikowski (16 pkt i 11 zbiórek).

Za porażkę w pierwszej rundzie zrewanżowali się koszykarze GKS Tychy oraz SKK Siedlce. Tyszanie na własnym parkiecie byli wyraźnie lepsi od Biofarmu Basket Poznań, zaś zespół z Mazowsza wygrał z KSK Noteć Inowrocław. Było to pierwsze zwycięstwo SKK pod wodzą Teochara Mołłowa. Swoje pierwsze punkty i to od razu 13 (6/8 z gry i 1/1 za 1) w pierwszej lidze uzyskał obrońca GKS Wojciech Zub, który sezon zaczynał w MCKiS Jaworzno.

Zacięte spotkanie w Prudniku, gdzie przez znaczną część meczu prowadzili goście (28 minut), ale z wygranej cieszyli się gospodarze, którzy ostatnie pięć minut wygrali 11:4. 20 punktów dla meritumkredyt Pogoni rzucił Tomasz Nowakowski. Blisko double-double pozyskany w grudniu z AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice Patryk Nowerski (9 pkt i 12 zbiórek).

Niezwykle ofensywie w Bydgoszczy zagrał lider Miasto Szkła Krosno. Zespół z Podkarpacia w całym spotkaniu rzucił aż 114 punktów, co jest najlepszym wynikiem tego sezonu. Dotychczasowy rekord należał do Legii, która także w ramach 16. kolejki, ale w rozegranym jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia meczu uzyskała 105 punktów w starciu z AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice. Miasto Szkła drugą kwartę wygrało 34:17, a 20 punktów (6/7 za 3) i 7 asyst miał Michał Baran. Podopieczni Michała Barana łącznie trafili 15 z 36 rzutów za 3 punkty.

Pozostałe dwa niedzielne mecze zakończyły się ośmiopunktowymi zwycięstwami gospodarzy. W Stargardzie Spójnia pokonała ACK UTH Rosę Radom (76:68), zaś w Kłodzku Zetkama Doral Nysa lepsza od Exact Systems Śląska Wrocław (73:65). 68 punktów dla Spójni rzucili Karol Pytyś (20), Damian Pieloch (19), Łukasz Pacocha (16) oraz Hubert Pabian (13). Bez grających w TBL zawodników rezerwy Śląska odrobiły w trzeciej kwarcie czternastopunktową stratę, ale nie utrzymały korzystnego wyniku do końca. Łącznie przyznano 47 rzutów wolnych.