Podkarpacka solidarność

Dwóch pierwszych miejsc w rozgrywkach pierwszej ligi nie zamierzają opuścić podkarpackie kluby, które solidarnie wygrały wyjazdowe mecze w 17. kolejce spotkań. Ze zwycięstwa w meczu na szczycie cieszyli się też koszykarze stołecznej Legii.

Lider Miasto Szkła bez większych problemów pokonał w Kłodzku bardzo dobrze grającą na własnym parkiecie Zetkamę Doral Nysę (przed meczem bilans 7-1), narzucając swój styl gry od pierwszych minut meczu. Goście łącznie trafili 15 z 32 rzutów za trzy punkty, a stuprocentową skuteczność miał Dariusz Wyka (3/3).

Max Elektro Sokół dwa punkty wywalczył w Radomiu głównie dzięki przewadze pod tablicami. Zawodnicy Dariusza Kaszowskiego zanotowali o 17 zbiórek więcej niż rywale, a w zwycięstwie nie przeszkodziła im większa liczba strat. Dla reprezentanta Polski U20 Macieja Bojanowskiego (ACK UTH Rosa) było to pierwsze spotkanie w tym sezonie na centralnym szczeblu rozgrywek (13 min, 2 pkt i 1 zbiórka).

Doświadczony Marcin Stokłosa, który w starciu z KSK Noteć zadebiutował w barwach GTK, nie przerwał złej passy gliwiczan. Ostatni zespół pierwszej ligi przegrał 74:77 i była to dziewiąta porażka z rzędu. Z double-double zawody zakończył Łukasz Ratajczak (22 pkt, 12 zbiórek i 2 bloki).

Zacięte mecze odbyły się także w Prudniku i Bydgoszczy. Lepsi okazali się w nich gospodarze. Dodatkowe powody do radości mieli koszykarze Astorii, którzy uzyskali korzystny bilans dwumeczu, co może mieć znaczenie na koniec sezonu.

Z walki o fazę play-off nie rezygnuje SKK Siedlce lepsze w Katowicach od AZS AWF Mickiewicz Romus.

GKS Tychy w trzeciej kwarcie rzucił w Warszawie 13 punktów z rzędu, dzięki czemu doprowadził do remisu 50:50. Kolejne minuty Legia wygrała jednak 15-0 i utrzymała bezpieczną przewagę. Nie do zatrzymania w pierwszej połowie był Cezary Trybański (16 pkt). Debiutujący w stolicy Grzegorz Kukiełka kilka chwil po wejściu na boisko trafił trójkę na zakończenie pierwszej kwarty, a w całym spotkaniu uzyskał 12 pkt (5/9 z gry), miał 7 zbiórek i 1 przechwyt. Gospodarze trafili blisko połowę rzutów z gry.

Drugi raz ze zwycięstwa nad Exact Systems Śląsk cieszyli się koszykarze Biofarmu Basket Poznań. Drużyna z Wielkopolski wygrała na własnym parkiecie 84:73 a najlepsze spotkanie w sezonie rozegrał Damian Szymczak - 21 punktów.