Asseco Gdynia mistrzem Polski U20 2016

Koszykarze Asseco Gdynia ze złotym medalem mistrzostw Polski do lat 20 mężczyzn. W finale podopieczni Sebastjana Krašoveca i Arkadiusza Korka pokonali gospodarza turnieju finałowego Exact Systems Śląsk Wrocław. Trzecie miejsce wywalczyło WKK Wrocław.

Obaj finaliści wygrali swoje strefy, zdominowali też zmagania w turniejach ćwierćfinałowych. Pierwszy raz w tym sezonie w oficjalnym meczu spotkały się w piątek na zakończenie zmagań grupowych. Wówczas wrocławianie zanotowali pewne zwycięstwo, ogrywając trójmiejską ekipę aż 83:49. Z tamtej porażki Asseco wyciągnęło jednak wnioski.

W pierwszym starciu gdynianie trafili tylko co czwarty rzut z gry, a w ich grze dużo było zagrań indywidualnych. W finale to Exact Systems Śląsk zagrał na podobnej skuteczności rzutowej. Podobnie jak w pierwszym meczu w ataku gospodarzy nieźle radził sobie Mateusz Stawiak (17 pkt, 3 bloki i 3 zbiórki), ale tym razem zabrakło wsparcia ze strony kolegów.

Asseco rozpoczęło od prowadzenia 7:0 i w całym spotaniu już nie przegrywało. Zespół Tomasza Jankowskiego i Jacka Krzykały dwukrotnie doprowadził do remisu, ale miało to miejsce przed przerwą. Po zmianie stron Asseco kontrolowało przebieg meczu i powiększało swoją przewagę z każdą kolejną minutą. Drużynie z Pomorza w wywalczeniu mistrzostwa nie przeszkodziła nawet słaba skuteczność z linii rzutów wolnych (2/13). Podobnie jak w spotkaniu półfinałowym zawody z double-double (12 pkt i 13 zbórek) ukończył 18-letni środkowy Michał Kołodziej.

Dużą wszechstronnością w finale wykazał się rozgrywający Asseco Michał Wieluński (8 pkt, 6 zbiórek, 6 asyst i 8 wymuszonych fauli).