Druga wygrana Polaków w ME U20

Bardzo dobrze mistrzostwa Europy do lat 20 rozpoczęła reprezentacja Polski. Na otwarcie zmagań biało-czerwoni pokonali Belgię 79:51, a dzień później okazali się lepsi od rówieśników z Finlandii, zwyciężając 68:61.

Polacy przez większą część meczu mieli przewagę, ale nie potrafili wypracować wyraźnej różnicy punktowej, dlatego o wyniku spotkania decydowała końcówka. Na minutę przed końcem Finowie zbliżyli się na odległość jednego trafienia z gry (59:61), ale w ważnym momencie spod kosza trafił Aleksander Dziewa i było po meczu.

Wcześniej ważną rolę w ataku odegrał Jakub Musiał. 18-letni rozgrywający był najlepszym punktującym zespołu, w trzeciej kwarcie trafiając trzy trójki, po których Polacy odskakiwali rywalom na kilka punktów.

Gdyby nie słaba skuteczność z linii rzutów wolnych (13/27) mecz najprawdopodobniej rozstrzygnąłby się wcześniej. Nasi reprezentanci mieli jednak przewagę pod tablicami - głównie w ataku - popełnili też mniej strat.

Kolejne spotkanie Polacy rozegrają w niedzielę o 10:45 z Białorusią. Do fazy pucharowej awansują dwa najlepsze zespoły grupy A. Trzy najlepsze drużyny rumuńskiego turnieju znajdą się w przyszłym roku w dywizji A.

Finlandia - Polska 61:68 (20:18, 10:17, 11:17, 20:16)
Punkty dla Polski: Musiał 16 (3), Dziewa 15, Jędrzejewski 9, Kiwilsza 8, Ponitka 6, Gołębiowski 6 (1), Kolenda 5 (1), Żeleźniak 3, Kurpisz 0.
Najwięcej dla Finlandii: Polla 21, Maxhuni 8 (1).