Kryzys GKS i Pogoni, pierwsza wygrana Zetkamy Doralu

Czwarte spotkanie z rzędu przegrała Pogoń Prudnik, drugiej wyraźnej porażki w lidze doznał GKS Tychy, a pierwszy raz w tym sezonie w dobrych humorach mecz kończyli koszykarze Zetkamy Doralu Nysa. W starciu spadkowiczów Polfarmex lepszy od Siarki. Swoje mecze wygrały też Sokół, Enea Astoria oraz Elektrobud-Investment.

Drugi raz w tym sezonie w Bydgoszczy Enea Astoria zdołała przekroczyć granicę 100 punktów. Zespół Konrad Kaźmierczyk w październiku nie dał szans KSK Noteć, tym razem równie łatwo odebrał ochotę do gry zawodnikom z Prudnika. Bez kontuzjowanego Grzegorza Mordzaka przyjezdni bardzo szybko tracili dystans do bydgoszczan. Enea Astoria po 20 minutach prowadziła 50:25 i potrafiła powiększyć tę przewagę po zmianie stron. 23 punkty Łukasza Frąckiewicza, a każdy z zawodników z meczowej dwunastki spędził na parkiecie przynajmniej 5 minut. Najlepszym zawodnikiem Pogoni był Aleksander Filipiak (19 pkt, 8 asyst i 5 zbiórek). Dla Pogoni była to czwarta porażka z rzędu i ostatni mecz z trenerem Maciejem Maciejewskim na ławce. Dotychczasowy szkoleniowiec bezpośrednio po spotkaniu stracił swoją posadę. To czwarty trener zwolniony w tym sezonie.

Odpowiedniej równowagi pomiędzy atakiem a obroną nie może odnaleźć GKS Tychy. Zespół z Górnego Śląska w starciu z Jamalex Polonią 1912 stracił 108 punktów, tym razem pozwolił rzucić Elektrobudowi-Invest ZB Pruszków 92. Nieźle dysponowani rzutowo gracze z zachodniego Mazowsza w całym spotkaniu trafili 12 z 33 rzutów za trzy punkty, pomylili się też tylko raz na linii rzutów wolnych (18 na 19). Najlepszym punktującym spotkania Damian Szymczak (24 pkt, 5 asyst i 3 zbiórki). Pruszkowianie zanotowali czwartą wygraną z rzędu, w tym pierwszą w tej serii na własnym parkiecie.

Jeszcze większą liczbą kolejnych zwycięstw może pochwalić się Sokół Łańcut. Drużyna Dariusza Kaszowskiego w piątym spotkaniu z rzędu zdołała wywalczyć komplet punktów, tym razem pokonując niewygodny Biofarm Basket Poznań. O sukcesie klubu z Podkarpacia w dużej mierze przesądziła pierwsza kwarta, wygrana przez miejscowych 32:15. W piątym kolejnym meczu Bartłomiej Karolak uzyskał przynajmniej 15 punktów. Goście w całym spotkaniu tylko raz wykonywali dwa rzuty wolne.

Do ósmej kolejki na pierwszą wygraną w lidze czekała Zetkama Doral Nysa. W starciu zespołów, które w ostatnim czasie dokonały zmian na ławce trenerskiej podopieczni Marcina Grygowicza pokonali drużynę tymczasowo prowadzoną przez Jacka Stajszczaka. Kluczowa okazała się druga kwarta, którą gospodarze wygrali 32:22. Najlepsze spotkanie w sezonie Dominika Rutkowskiego (22 pkt i 9 wymuszonych fauli).

W najbardziej zaciętym spotkaniu soboty Energa Kotwica wygrała na wyjeździe z WKS Śląskiem, który pierwszy raz we Wrocławiu poprowadził Radosław Hyży. Wrocławianie przez większą część meczu prowadzili (momentami nawet 43:27), ale w drugiej połowie oddali inicjatywę graczom z zachodniopomorskiego. W zaciętej końcówce lepsi okazali się przyjezdni, dla których 16 punktów, 8 asyst i 7 zbiórek miał Paweł Dzierżak. Rozgrywający w przedostatniej akcji spotkania wyprowadził swój zespół na prowadzenie 74:73. Losy spotkania próbował jeszcze odwrócić Jan Grzeliński, ale jego próba nie znalazła drogi do kosza. 25 pkt i 9 zbiórek Macieja Krakowczyka.