W piątek pogrzeb Zbigniewa Jedlińskiego

Pogrzeb Zbigniewa Jedlińskiego, zmarłego w wieku 69 lat byłego reprezentanta Polski w koszykówce, mistrza kraju z AZS AWF Warszawa, odbędzie się w piątek 19 stycznia na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie. Początek ceremonii o godz. 9 w kościele pw. Św. Marii Magdaleny, przy ul Wólczyńskiej 64.

Zbigniew Jedliński, niezapomniany „Czarodziej z Bielan”, urodził się 10 marca 1948 roku w Warszawie. Przez całą ligową karierę był związany ze stołecznym AZS AWF. Występował na pozycji rozgrywającego. W latach 1966-1973 rozegrał w ekstraklasie 138 spotkań, zdobywając 779 punktów.

W jego debiutanckim sezonie 1966/67 prowadzona przez Zygmunta Olesiewicza drużyna „Czarodziejów z Bielan” wywalczyła drugie i ostatnie w historii klubu mistrzostwo Polski. Kilka miesięcy później juniorzy AZS AWF z Jedlińskim w składzie także okazali się najlepsi w kraju.

W reprezentacji Polski, której trenerem był legendarny Witold Zagórski, wystąpił 62 razy, m.in. w mistrzostwach Europy w Essen (1971), zajmując z drużyną czwarte miejsce. Uczestniczył także w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Monachium (1972).

Po ukończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim poświęcił się pracy zawodowej w tej specjalności.

 

udostępnij