Wpadka Księżaka, ważne zwycięstwo Górnika

Syntex Księżak Łowicz nie wykorzystał szansy umocnienia się na pierwszym miejscu w grupie B. Zespół Roberta Kucharka niespodziewanie uległ wysoko KS Rosa-Sport Radom. W meczu na szczycie grupy D Górnik Trans.eu Wałbrzych lepszy na wyjeździe od Weegree AZS Politechnika Opolska. 9 z 9 rzutów z dystansu w drużynie gości trafił Hubert Kruszczyński. Część spotkań z uwagi na turnieje ćwierćfinałowe mistrzostw Polski do lat 20 odbędzie się w innym terminie.

news Zdjęcia | Dawid Wojcikowski

Łowiczanie od kilku sezonów są czołową drużyną ligi, ale w obecnych rozgrywkach mają sporą szansę na wygranie swojej grupy. Plany mocno utrudniła im jednak porażka z KS Rosą-Sport Radom, w której szeregach na wyjazdowe spotkanie pojawił się Maciej Bojanowski. Gospodarze mieli olbrzymi problem z zatrzymaniem grającego na co dzień w Energa Basket Lidze gracza, pozwalając mu na rzucenie 33 punktów (14 na 17 z gry i 3 na 3 za 1). Syntex Księżakowi nie pomogło 21 punktów, 6 asyst i 5 przechwytów Michała Kwiatkowskiego.

Nieudany był debiut w Dzikach Warszawa Łukasza Pacochy. Koszykarz, który w poprzednim sezonie wywalczył z Legią awans do Energa Basket Ligi, a przez lata był czołowym obrońcą pierwszej ligi, z powodu kontuzji pauzował na początku sezonu, ostatecznie decydując się na grę w drugiej lidze. W derbowym starciu z Hutnikiem koszykarz spędził na boisku 29 minut, rzucając w tym czasie 17 punktów (5 na 15 z gry), miał tez 6 zbiórek i 6 asyst. Jego zespół przegrał jednak 75:88. 26 punktów dla zwycięzców rzucił Roman Janik.

Pełen zwrotów był mecz czołowych drużyn grupy D pomiędzy Weegree AZS Politechniką Opolską a Górnikiem Trans.eu Wałbrzych. Gospodarze rozpoczęli go od prowadzenie 17:4, ale kolejne 15 punktów rzucili przyjezdni i po pierwszej kwarcie wysunęli się na prowadzenie 19:17. W drugiej części zawodów Górnik Trans.eu prowadził już 43:26, lecz na początku trzeciej kwarty podopieczni Dominika Tomczyka zbliżyli się na odległość jednego trafienia z gry. Koszykarze Weegree AZS Politechniki Opolskiej nie zamierzali jednak rezygnować z walki o zwycięstwo i powrócili na prowadzenie na pięć minut przed końcem spotkania. Od wyniku 73:70 zawodnicy Marcina Radomskiego kolejne 200 sekund spotkania wygrali 13:2, a całe spotkanie 87:82.

Niesamowitą skuteczność rzutową na parkiecie w Opolu zaprezentował Hubert Kruszczyński, dla którego jest to dopiero pierwszy, pełny sezon na parkietach drugiej ligi. 22-letni rozgrywający rzucił aż 33 punkty, trafiając m.in. 9 z 9 rzutów za trzy. Górnik Trans.eu ma obecnie bilans 17-3 i korzystny bilans bezpośrednich spotkań nad Weegree AZS Politechniką Opolską (15-5). Zespoły rozdziela Exact Systems Śląsk II Wrocław (16-4). Do końca sezonu zasadniczego pozostało sześć kolejek.