Derby dla Sokoła i Jamaleksu Polonii 1912

Sokół Łańcut lepszy w derbach Podkarpacia od Siarki Tarnobrzeg. Mimo wyraźnej różnicy punktowej na koniec spotkania nie bez kłopotu Jamalex Polonia 1912 pokonała Biofarm Basket Poznań. Kolejne wygrane w rundzie rewanżowej zanotowały R8 Basket AZS Politechnika, GKS Tychy oraz Elektrobud-Investment ZB Pruszków.

news Zdjęcia | Sebastian Maślanka

Wygrana 21:5 czwarta kwarta przesądziła o zdobyciu dwóch punktów przez Jamalex Polonię 1912. Do rozpoczęcia czwartej kwarty mecz toczył się kosz za kosz, ale od wyniku 61:61 gospodarze rzucili aż 16 punktów z rzędu. 20 punktów, 9 asyst i 9 wymuszonych fauli Jakuba Kobela. Biofarmowi Basket nie pomogło piąte double-double w sezonie Filipa Struskiego (10 punktów i 11 zbiórek). Ponownie w drużynie Łukasza Grudniewskiego na boisku nie pojawił się Kamil Chanas.

Wysokie prowadzenie po pierwszej połowie (54:38) najwyraźniej rozluźniło koszykarzy Sokoła Łańcut oraz zmobilizowało zawodników Siarki Tarnobrzeg. Po zmianie stron lepszą drużyną byli przyjezdni, ale udana współpraca Kamila Zywerta (10 asyst i 15 pkt) z Maciejem Klimą (18 pkt) i Rafałem Kulikowskim (19 pkt) pozwoliła podopiecznym Dariusza Kaszowskiego wygrać w derbach Podkarpacia. 23 punkty i 12 zbiórek miał Piotr Niedźwiedzki.

Z kryzysu nie może się wydostać Pogoń Prudnik, która przegrała piąte spotkanie z rzędu. Tym razem zespół z opolszczyzny przegrał na wyjeździe z R8 Basket AZS Politechniką już po pierwszej kwarcie tracąc do rywali 14 punktów (9:23). W kolejnych kwartach gospodarze powiększyli swoją przewagę, dominujac w strefie podkoszowej. Double-double Jakub Dłuski (13 pkt i 12 zbiórek).

Mimo zmian kadrowych meczu w 2018 roku nie może wygrać KSK Noteć, która podobnie jak Pogoń przegrała piąte spotkanie z rzędu. W 22. serii spotkań inowrocławianie ulegli na wyjeździe Śląskowi Wrocław, trafiając o pięć rzutów z dystansu mniej niż gospodarze. Jan Grzeliński rzucił 20 punktów i miał 10 asyst. Noteć do meczu przystąpiła w dziewiątkę.

Również dziewięciu graczy Energi Kotwicy znalazło się w protokole meczowym na spotkanie z Elektrobud-Investment ZB. Kołobrzeżanie po kilku minutach przegrywali 9:24, lecz osiem minut później doprowadzili do remisu. Od tego momentu mecz toczył się kosz za kosz. W czwartej kwarcie oba zespoły długo nie mogły wstrzelić się do kosza, ale to gospodarze po trójce Andrzeja Paszkiewicza i wsadzie Damiana Cechniaka wyszli na prowadzenie 81:77, którego już nie oddali. Środkowy pruszkowian do 18 punktów dołożył 16 zbiórek. Paszkiewicz na zdobycie 17 punktów potrzebował 14 minut. 20 punktów dla Energi Pawła Pawłowskiego.

21 punktów byłego gracza Spójni Pawła Śpicy nie pomogło Enei Astorii w pokonaniu Spójni. Lider po trzech kwartach wypracował na tyle wysoką przewagę, że czwarta część spotkanie nie odmieniła już losu zawodów.

Wyskoką dyspozycję na początku rundy rewanżowej prezentuje GKS Tychy, który wygrał szósty mecz z rzędu, w tym piąty w styczniu. Na zakończenie pierwszego miesiąca w 2018 roku zespół z Górnego Śląska pewnie zwyciężył SKK Siedlce. To było ósme kolejne spotkanie Damiana Szymczaka z dwucyfrowym dorobkiem punktowym (19 pkt). Najlepszym punktującym GKS był Michał Jankowski - 22 pkt. 13 punktów i 10 zbiórek Marcina Kowalewskiego.

KK Warszawa w niedzielę sprawiło sporą niespodziankę wygrywając z Sokołem Łańcut, tym razem drużynie ze stolicy nie udało się pokonać innego czołowego zespołu pierwszej ligi. Podopieczni Andrzeja Kierlewicza przegrali na własnym parkiecie z Polfarmeksem Kutno 66:80, a o wyniku spotkania przesądziła druga kwarta, którą goście wygrali 28:12. WIĘCEJ