Litwini silniejsi od Polaków

Litwa pokonała reprezentację Polski 79:61 w meczu kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata rozgrywanym w ERGO ARENIE. Kolejny mecz Biało-Czerwonych w niedzielę - o godz. 20.30 zagrają w Prisztinie z Kosowem.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

STATYSTYKI

WYPOWIEDZI Z KONFERENCJI PRASOWEJ

ROZMOWA Z ADAMEM WACZYŃSKIM

Biało-Czerwoni świetnie weszli w to spotkanie - po trafieniu Macieja Lampego prowadzili nawet 7:0. Późniejsze akcje Domantasa Sabonisa i Jonasa Maciulisa zmniejszały jednak straty rywali. Ciągle jednak to Polacy byli stroną przeważającą, bo mogli liczyć na Aarona Cel i Mateusza Ponitkę. W końcówce pierwszej kwarty Litwini znacznie poprawili defensywę, ale to nasza drużyna wygrywała 17:14.

W drugiej części meczu zespół trenera Dainiusa Adomaitisa zaczął przejmować inicjatywę, a po trójce Adasa Juskeviciusa zdobył nawet minimalne prowadzenie. Goście zaczęli efektywniej wykorzystywać swoją przewagę podkoszową - trafienia Jonasa Valanciunasa i Sabonisa sprawiały, że uciekali. Litwa była nie do zatrzymania w ataku, dzięki czemu po pierwszej połowie wygrywała 36:25.

Od początku trzeciej kwarty Polacy starali się odrabiać straty, ale przeciwnicy ciągle byli skuteczniejsi. Dopiero po późniejszych akcjach Adama Hrycaniuka oraz Mateusza Ponitki ekipa trenera Mike’a Taylora zbliżyła się na siedem punktów. Rywale nie chcieli bardzo długo pozwolić na nic więcej, ale dwie trójki Adama Waczyńskiego i Michała Sokołowskiego sprawiły, że ich przewaga stopniała do stanu 47:51. Ostatecznie po 30 minutach nasi wschodni sąsiedzi wygrywali zaledwie sześcioma punktami.

W ostatniej kwarcie Litwini ponownie włączyli “piąty bieg” - dotyczyło to zarówno obrony, jak i ataku. Szybko przeniosło się to na wynik, bo zawodnicy trenera Adomaitisa odskoczyli znowu na 16 punktów. Biało-Czerwoni nie byli już w stanie tego odrobić. Litwa zwyciężyła 79:61 i nadal jest niepokonana w grupie C kwalifikacji do Mistrzostw Świata.

Polska - Litwa 61:79 (17:14, 8:22, 22:17, 14:26)

Polska: Mateusz Ponitka 16, Koszarek 8, Lampe 7, Waczyński 6, Sokołowski 6, Cel 6, Gielo 5, Hrycaniuk 4, Łączyński 3, Gruszecki 0, Olejniczak 0, Ponitka 0.

Litwa: Sabonis 17, Juskevicius 14, Valanciunas 11, Gudaitis 11, Maciulis 8, Kuzminskas 5, Lekavicius 4, Kalnietis 4, Bendzius 3, Seibutis 2, Giedraitis 0, Grigonis 0.