GTK Arka Gdynia mistrzem Polski juniorek 2019!

Rewelacyjna końcówka czwartej kwarty przesądziła o mistrzostwie Polski w kategorii do lat 18 kobiet. W rozgrywanym w Gdyni finale GTK Arka pokonała Szkołę Gortata Politechnikę Gdańską 67:58. W równie zaciętym meczu o brąz Enea AZS Szkoła Gortata Poznań lepsza od Enea AZS AJP Gorzów Wielkopolski. MVP turnieju finałowego została Magdalena Szymkiewicz z GTK Arki.

news Zdjęcia | GTK Arka Gdynia

W finale zmierzyły się drużyny, które w tym sezonie rywalizowały ze sobą już trzykrotnie. W fazie grupowej turnieju finałowego lepsze okazały się gdynianki. Także w rozgrywkach prowadzonych przez POZKosz dwukrotnie lepsze były podopieczne Karoliny Wieczorek.

Finał był jednak niezwykle wyrównany, a częściej na prowadzeniu znajdowały się zwodniczki z Gdańska. Spotkanie lepiej rozpoczęły koszykarki GTK Arka, ale w środkowych fragmentach zawodów dzięki niezłej skuteczności z dystansu to zawodniczki Lubow Szwecowej-Knap miały na swoim koncie więcej punktów.

Kluczowe okazało się ostatnie 7 minut meczu. Po rzucie z półdystansu Anny Adamczyk Szkoła Gortata Politechnika Gdańska objęła prowadzenie 58:54, a po chwili miała jeszcze akcję w ataku na powiększenie przewagi. Gdańszczani nie potrafiły jej zamienić na punkty, podobnie jak pozostałych posiadań w czwartej kwarcie. Dobrze funkcjonowała obrona strefowa GTK Arki oraz umiejętne przejście z obrony do ataku.

Skuteczna była Magdalena Szymkiewicz, która trafiła 7 z 13 rzutów z gry oraz 8 z 9 rzutów wolnych. Wybrana MVP turnieju finałowego zawodniczka dodatkowo miała 7 zbiórek i 6 asyst.

20 punktów dla pokonanych uzyskała Aleksandra Zmierczak.

Także ostatnia część podstawowego czasu gry przesądziła o losach brązowego medalu. Dzięki niezłej drugiej kwarcie Enea AZS AJP przed rozpoczęciem czwartej kwarty prowadziły różnicą pięciu punktów. W ostatnich minutach spotkania do kosza trafiały jednak głównie rywalki - 25:10 w czwartej kwarcie.

Drużynę z Wielkopolski do wygranej poprowadziła Alicja Rogozińska - 24 pkt, 11 zbiórek i 8 asyst.