Polak jako City Koordynator podczas Mistrzostw Świata w Chinach

Adam Greczyło, delegat techniczny FIBA i komisarz Polskiego Związku Koszykówki będzie pracował podczas Mistrzostw Świata w Chinach jako Host City Coordinator. Co to dokładnie oznacza zdradza w krótkiej rozmowie z pzkosz.pl

news

Jaka jest rola Host City Coordinator podczas Mistrzostw Świata w Chinach?

- Odpowiada za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie imprezy w danym mieście. Host City Coordinator łączy wszystkie komórki odpowiedzialne za realizację tego olbrzymiego przedsięwzięcia oraz czuwa i reaguje w razie problemów.

Jak znalazł się Pan w tej roli?

- Współpracuję z FIBA od wielu lat. Byłem odpowiedzialny za sektor IT i akredytacji w Komitecie Organizacyjnym EuroBasket 2009 w Polsce. Później przez kilka lat brałem udział w imprezach różnego szczebla, m.in. byłem IT menedżerem jednej z hal podczas EuroBasketu Kobiet w Rumunii oraz na Węgrzech. Od 2015 roku zostałem zaproszony do programu FIBA Technical Delegate i podczas kwalifikacji do mistrzostw świata pracowałem podczas 6 spotkań. W pierwszej rundzie byłem nominowany na 3 spotkania na Łotwie, a w drugiej rundzie na 3 spotkania w Finlandii. Na początku maja otrzymałem od FIBA propozycję pracy przy mistrzostwa świata 2019 i… 24 godziny na zastanowienie się.

Czy na mistrzostwach świata spotka się Pan z reprezentacją Polski?

- W fazie przygotowań będę odpowiedzialny za dwa miasta na południu Chin – Foshan i Guangzhou. Około 9 dni przed startem imprezy przekażę wszystkie sprawy związane z Guangzhou koleżance z Australii i do końca imprezy pozostanę w Foschan. Jeżeli Polska awansuje i będzie walczyć o miejsca 1 – 16 wówczas mecze drugiej rundy rozegra właśnie w Foschan.

Kiedy po raz pierwszy odwiedzi Pan areny mistrzostw świata?

- Pod koniec czerwca. Pierwszy raz odwiedzę Foshan i Guanzghou na około 8 dni. Druga, trochę krótsza, 5-dniowa wizyta planowana jest w połowie lipca. Od 16 sierpnia przebywam w Chinach, gdzie będą trwały już bezpośrednie przygotowania do imprezy. Będę pierwszą osobą z ekipy, która pojawi się przed mistrzostwami w mieście i ostatnią, która z niego wyjedzie. Powrót do Polski zaplanowany jest około 10 – 12 września, bo ostatnie spotkanie w Foshan odbywa się 9 września.

Jak Pana zdaniem będą wyglądały zbliżające się mistrzostwa świata?

- Po pierwszym spotkaniu grupy organizującej imprezę mogę powiedzieć, że będą to mistrzostwa jakich jeszcze nie było. Od strony organizacyjnej np. po raz pierwszy zostaną zastosowane biometryczne akredytacje, które będą zawierały czipy, na których zapisany będzie skan twarzy. Przy każdym wejściu do hali skanowana będzie twarz danej osoby i porównywana z tym co jest zapisane w czipie. Niesamowita będzie również produkcja telewizyjna.W każdej hali będzie pracowało 20 kamer, a w fazie finałowej nawet 25. Przy każdej hali powstanie strefa kibica o powierzchni około 7000 metrów kwadratowych. Ambicją FIBA i osób pracujących przy imprezie jest, aby były to najlepsze mistrzostwa świata w historii. Jestem przekonany że tak będzie.

udostępnij