Czwarte miejsce kadry U14 kobiet w Slovenj Gradec

Reprezentacja Polski do lat 14 zajęła czwarte miejsce w międzynarodowym Turnieju Koszykówki dziewcząt w Slovenj Gradec,

W pierwszym meczu rywalami Polek był zespół z Bośni i Hercegowiny. Biało-Czerwone bardzo dobrze rozpoczęły spotkanie wygrywając I kwartę 14:2. W II kwarcie podobnie jak w I przewaga była znacząca i ta część meczu kończy się naszym zwycięstwem 24:4 (38:6). Nasze zawodniczki były lepsze w każdym elemencie rzemiosła koszykarskiego i ostatecznie wygrały całe spotkanie 60:16. W tym meczu dla naszej reprezentacji punktowały: Ullmann Dominika 11 pkt (1x3, 5 przech.), Jarkiewicz Milena 9 pkt. (4 zb, 4 przech.), Nilsson Pola 8 pkt., Bednarek Dominika 6 pkt. (5 zb.), Kassin Weronika 6 pkt., Jeziorna Julia, Burzyńska Aleksandra, Ignerska Kornelia, Ułan Karolina po 4 pkt., Zaron Gabriela 2 pkt. (5 zb.), Szabłowska Coletta 2 pkt., Sobańska Kornelia 0 pkt. (10 zb.).

W drugim spotkaniu nasza kadra zmierzyła się z Izraelem. W przeciwieństwie do pierwszego meczu nasze dziewczyny bardzo źle weszły w spotkanie. Słabsza dyspozycja w obronie i bardzo dobra skuteczność rzutów Izraelek z dystansu sprawiła, że po 15 minutach przegrywaliśmy różnicą 15 pkt. Jednak jeszcze przed przerwą wróciliśmy na właściwe tory i zniwelowaliśmy stratę punktową do 8 punktów. Po przerwie dziewczyny wyszły ze zdwojoną determinacją i po 5 minutach na tablicy wyników widniał wynik 36:35 dla Izraela. Później gra toczyła się już kosz za kosz. Na 3 minuty przed końcem III kwarty było 41:41. W tym momencie znowu zawodniczki z Izraela odskoczyły na 7 punktów by tę część gry zakończyć prowadzeniem 48:41. Na początku IV kwarty mamy znowu remis po 52:52. W pewnym momencie nawet prowadzimy 55:52. Później znowu mamy przestój w grze naszych dziewczyn i do głosu dochodzi zespół z Izraela i nie oddaje go do końca wygrywając całe spotkanie 62:57. Punkty dla naszej kadry w tym meczu zdobywały: Ullmann Dominika 11 pkt (1x3, 4 przech.), Jarkiewicz Milena 9 pkt. (7 zb, 4 przech.), Ignerska Kornelia 8 pkt. (1x3), Ułan Karolina 8 pkt (8 zb.), Jeziorna Julia 7 pkt. (1x3), Nilsson Pola 6 pkt., Bednarek Dominika 4 pkt., Burzyńska Aleksandra 2 pkt., Zaron Gabriela 2 pkt. (8 zb.), Kassin Weronika, Szabłowska Coletta, Sobańska Kornelia 0 pkt.

W drugim dniu spotkaliśmy się z zespołem z Bułgarii. By myśleć o awansie do czołowej 4 turnieju musieliśmy ten mecz wygrać minimum 6 pkt. Początek meczu to kosz za kosz. Po pierwszych 5 minutach na zegarze widniał wynik 6:4 dla nas, a po I kwarcie 16:10. II kwarta to koncertowa gra w obronie i nasze dziewczyny odskakują na 16 pkt różnicy i po I połowie prowadziliśmy 34:18. W trzeciej kwarcie dorzuciliśmy jeszcze 3 oczka przewagi i na IV kwartę wychodziliśmy z zapasem 19 pkt. W połowie IV kwarty zespół z Bułgarii dzięki bardzo dużej determinacji zniwelował wynik do 8 pkt., ale nasze dziewczyny wytrzymały presję i odskoczyły ponownie na bezpieczną odległość. Ostatecznie spotkanie kończy się naszą wygraną 66:51. Punkty dla naszej kadry w tym meczu zdobywały: Ullmann Dominika 16 pkt (1x3, 4 przech.), Jeziorna Julia 11 pkt., Ignerska Kornelia 5 pkt. (1x3, 5 as.), Ułan Karolina 6 pkt (6 zb.), Jarkiewicz Milena 5 pkt. (4 przech.), Zaron Gabriela 4 pkt. (5 zb.), Bednarek Dominika 4 pkt., Sobańska Kornelia 4 pkt. (6 zb.), Kassin Weronika 4 pkt., Nilsson Pola, Burzyńska Aleksandra, Szabłowska Coletta po 2 pkt.

W ostatnim spotkaniu grupowym naszym rywalami były gospodynie turnieju Słowenki. Początek meczu wprawił w osłupienie licznie przybyłych kibiców słoweńskich. Nasze dziewczyny wyszły na mecz bardzo skoncentrowane i zdeterminowane. Bardzo dobra gra w obronie oraz skuteczna gra w ataku zaowocowała wygraną wygraną w pierwszej połowie meczu 37:20. W II połowie do głosu dochodzą zawodniczki ze Słowenii. Po III kwartach prowadzimy już tylko 45:38. IV kwarta do dalszy pościg Słowenek. Ostatnie 30 sekund to walka o każdy centymetr boiska. Na 15 sekund przed końcem meczu przy stanie 60:58 dla Słowenii na linii rzutów wolnych stanęła Dominika Ullmann i pewnie wykonała 2 rzuty wolne. Niestety w ostatniej akcji meczu na linii rzutów wolnych stanęła zawodniczka gospodarzy i również trafiła dwa rzuty wolne. Mecz ostatecznie przegrywamy 62:60, ale mógł się podobać licznie zgromadzonej publiczności na trybunach oraz przed komputerami.
Punkty dla naszej kadry w tym meczu zdobywały: Ułan Karolina 16 pkt (12 zb., 1x3), Jarkiewicz Milena 11 pkt. (10 zb.), Bednarek Dominika 8 pkt. (1x3), Ullmann Dominika 6 pkt (4 as.), Jeziorna Julia 5 pkt. (1x3), Szabłowska Coletta 4 pkt., Sobańska Kornelia 4 pkt. (7 zb.), Kassin Weronika 4 pkt. (7 zb.), Zaron Gabriela 2 pkt., Nilsson Pola, Burzyńska Aleksandra po 0 pkt. W spotkaniu nie zagrała z powodu kontuzji Ignerska Kornelia.

W półfinale Polki zmierzyły się z Chorwatkami. Choć początek spotkania zapowiadał się optymistycznie (14:7 dla naszej kadry) to jeszcze przed przerwą Chorwatki wyszły na prowadzenie. W grze naszego zespołu było widoczne trudy dwóch bardzo trudnych meczów poprzedniego dnia. II i III kwarta to wyraźne zwycięstwa zawodniczek z Chorwacji (9:19; 5:18). W IV kwarcie nasze dziewczyny jeszcze próbowały zniwelować rozmiary porażki i wygrały tę część meczu (22:10), ale niestety straty z trzech kwart były za wysokie. Punkty dla naszej kadry zdobywały: Dominika Ullmann 8 pkt., Julia Jeziorna 7 pkt. (1x3), Karolina Ułan 7 pkt. (1x3, 6 zb.), Coletta Szabłowska 6 pkt., Pola Nilsson 6 pkt. (7 zb.), Weronika Kassin 6 pkt. (2x3, 6 zb.), Aleksandra Burzyńska 5 pkt. (1x3), Gabriela Zaron, Kornelia Sobańska po 4 pkt, Milena Jarkiewicz, Dominika Bednarek po 0 pkt.

W meczu o 3. miejsce podobnie jak w grupie Polki zmierzyły się z gospodarzami turnieju Słowenią. Mecz od początku do końca przebiegał pod dyktando Słowenek. Nasze zawodniczki pomimo dobrych sytuacji podkoszowych nie zdobywały punktów. Mecz zakończył się wynikiem 70:50 dla gospodarzy. Grze naszych dziewcząt widać było trudy turnieju (6 meczów w 4 dni). Nie mniej jednak IV miejsce jak na pierwszy raz w na arenie międzynarodowej uważamy za udany. Dziewczyny mają świadomość nad czym należy pracować by za 2 lata dobrze wypaść na Mistrzostwach Europy.

Punkty dla naszej reprezentacji zdobywały: Gabriela Zaron 14 (9 zb.), Julia Jeziorna 12 (1x3), Dominika Ullmann 6, Colleta Szabłowska, Karolina Ułan po 4, Milena Jarkiewicz, Aleksandra Burzyńska po 3, Kornelia Sobańska, Weronika Kassin po 2, Dominika Bednarek, Pola Nilsson po 0.