Polacy szóstym zespołem ME

Reprezentacja Polski koszykarzy na wózkach zakończyła zmagania w mistrzostwach Europy seniorów na szóstym miejscu i nie zagra w przyszłorocznych mistrzostwch świata. W starciu o 5. miejsce Biało-Czerwoni przegrali po dogrywce z Francją 78:79.

Nasza kadra rywalizowała już z Francją w ostatnim meczu grupowym. Wówczas po bardzo zaciętym spotkaniu triumfowała jednym punktem, a cała pierwsza piątka nie opuściła boiska ani na sekundę.

Podobnie wyglądał mecz o 5. miejsce, który decydował również o awansie do przyszłorocznych mistrzostw świata. Po świetnej grze na w drugiej części pierwszej kwarty Polacy objęli prowadzenie 23:13, które kilka chwil później powiększyli do 14 punktów. Krótko po wznowieniu gry po zmianie stron mecz się jednak wyrównał, a żadna ze stron nie potrafiła wypracować przewagi większej niż 4 punkty.

Przez całe spotkanie nasz zespół miał problem z zatrzymaniem Nicolasa Jouanserre'a, który przy dobrej skuteczności 18 na 29 z gry uzyskał blisko połowę punktów całej drużyny (37 z 79).

W ostatnich minutach prowadzenie zmieniało się niemal przy każdym posiadaniu. Po dwóch akcjach Krzysztofa Bandury Polacy prowadzili 62:61, ale po tym jak popełnili dwie straty w ataku, znów przegrywali jednym punktem. Ponownie na prowadzenie graczy znad Wisły wyprowadził Piotr Darnikowski

W ostatniej akcji podstawowego czasu gry faulowany był Soufyane Mehiaoui. Miał szansę wyprowadzić swój zespół na prowadzenie, ale po tym jak spudłował drugi rzut wolny, Polacy zebrali piłkę i o wyniku spotkania decydowała dogrywka.

Lepiej, bo od celnej akcji, rozpoczęli ją Trójkolorowi. Na niecałe pół minuty przed końcem jednym punktem prowadzili Polacy, niestety w kolejnej akcji popełnili stratę, dzięki czemu Francuzi otrzymali szansę na zmianę wyniku. Po zespołowej akcji wyprowadzony na pozycję został Nicolas Jouanserre, który trafił z półdystansu. Polacy mieli jeszcze okazję odmienić losy meczu, ale rzut Krzysztofa Bandury nie znalazł drogi do kosza.

Cała pierwsza piątka naszego zespołu nie opuściła boiska ani na sekundę. Blisko trzeciego double-double na mistrzostwach Europy w Madrycie był Mateusz Filipski (15 pkt, 9 zbiórek i 10 asyst).

Polska - Francja 78:79 (23:13, 12:16, 14:17, 15:18, 14:15)
Punkty dla Polski: Krzysztof Bandura 29, Dominik Mosler 18, Mateusz Filipski 15, Andrzej Macek 12, Piotr Darnikowski 4.