WKS Śląsk Wrocław mistrzem Polski!

Po 20 latach WKS Śląsk Wrocław wreszcie cieszy się z 18. mistrzostwa Polski! W wielkim finale Energa Basket Ligi drużyna trenera Andreja Urlepa pokonała Legię Warszawa 4-1. W piątek zwyciężyła w Hali Stulecia 90:77.

news Zdjęcia | Andrzej Romański

Od początku spotkania WKS Śląsk kierował sporo piłek pod kosz, dzięki czemu zdobywał małą przewagę. Po późniejszej trójce Kodiego Justice’a uciekał na siedem punktów. Legia nie potrafiła dotrzymać kroku rywalom w tym fragmencie spotkania, a po zagraniu wykończonym przez Aleksandra Dziewę było już 20:8. Zespół trenera Andreja Urlepa nie zamierzał się zatrzymywać! Ostatecznie po kolejnym rzucie Justice’a po 10 minutach było 27:11. W drugiej kwarcie sytuację drużyny z Warszawy starali się poprawiać Muhammad-Ali Abdur-Rahkman oraz Adam Kemp. Po chwili i trójkach Raymonda Cowelsa oraz Łukasza Koszarka przyjezdni przegrywali już tylko pięcioma punktami! Teraz to wrocławianie całkowicie zatrzymali się w ataku. Później do remisu doprowadził - rzutem z dystansu - Abdur-Rahkman. Niemoc WKS Śląska przerwał Aleksander Dziewa, ale kolejna trójka, tym razem Grzegorza Kamińskiego, dawała przewagę Legii. Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 33:38.

Trzecią kwartę gospodarze rozpoczęli od małej serii 6:0 i po rzutach wolnych Travisa Trice’a wracali na prowadzenie. Późniejsza trójka MVP sezonu zasadniczego oznaczała już siedem punktów różnicy! To nie był koniec świetnej ofensywy WKS Śląska. Kolejne rzuty Łukasza Kolendy i Kerema Kentera sprawiły, że uciekali aż na 12 punktów. Ostatecznie po 30 minutach rywalizacji było 61:52. W kolejnej części meczu niezwykle aktywny był Kerem Kanter, a w dodatku kolejną trójkę trafił też Kodi Justice. To oznaczało aż 18 punktów przewagi na korzyść gospodarzy. Tego już Legia nie była w stanie odrobić. Wrocławianie kontrolowali od tego momentu wydarzenia na parkiecie i ostatecznie zwyciężyli 90:77. Tym samym WKS Śląsk zdobył swoje pierwsze mistrzostwo Polski po 20 latach przerwy - długo wyczekiwane osiemnaste!

Złote medale oraz puchar wręczali: Justyna Kruszewska, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa Grupa Orlen, Mikołaj Matsumoto, Dyrektor Marketingu Suzuki Motor Poland, Radosław Piesiewicz, Prezes Zarządu Polskiej Ligi Koszykówki i Polskiego Związku Koszykówki oraz Grzegorz Bachański, Wiceprezes Zarządu Polskiej Ligi Koszykówki i Polskiego Związku Koszykówki.