Świetna trzecia kwarta Polaków, wygrana ze Szwajcarią

Reprezentacja Polski zagrała rewelacyjnie szczególnie w trzeciej kwarcie i dzięki temu pokonała Szwajcarię 79:64 w meczu prekwalifikacji do EuroBasketu 2025, rozgrywanego w hali Globus w Lublinie.

news Zdjęcia | Wojciech Figurski/400mm.pl

Biało-Czerwoni rozpoczęli spotkanie od efektownej akcji alley-oop Łukasza Kolendy do Aleksandra Balcerowskiego. Po podobnym zagraniu do Michała Sokołowskiego było już 10:0! Dopiero po upływie czterech minut niemoc przyjezdnych przełamał Roberto Kovac. Już w pierwszej kwarcie swoją szansę na debiut otrzymał Andrzej Pluta. Szwajcarzy odrabiali straty rzutami z dystansu, a Biało-Czerwoni po 10 minutach prowadzili 17:15.

W drugiej kwarcie po zagraniu Noaha Burrella był już remis. Po późniejszej trójce Yuri Solcy przyjezdni wychodzili nawet na prowadzenie. Zespół trenera Igora Milicicia zdobywał ponownie przewagę dzięki trafieniom Sokołowskiego i Balcerowskiego. Spotkanie było jednak niezwykle wyrównane. Zagrania Jonathana Dubasa oraz Roberto Kovaca sprawiły, że pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 32:37.

Reprezentacja Polski w trzecią kwartę weszła z nową energią - dzięki rzutom z dystansu Aleksandra Balcerowskiego oraz Jakuba Garbacza wracała na prowadzenie. Po dobitce tego ostatniego Biało-Czerwoni uciekała nawet na pięć punktów. Ostatecznie zryw kadry zakończył się rewelacyjną serią 15:0 (!), a dzięki zagraniu Andrzeja Pluty po 30 minutach sytuacja była dużo lepsza niż po pierwszej połowie - 59:45.

W kolejnej części meczu trójki trafiali Jarosław Zyskowski oraz Łukasz Kolenda, co pozwalało Polakom na utrzymywanie przewagi. Później szansę na debiut otrzymał również Szymon Wójcik, który zaledwie po chwili zdobył też swoje pierwsze punkty. Ostatecznie zespół trenera Igora Milicicia wygrał 79:64.

Polska - Szwajcaria 79:64 (17:15, 15:22, 27:8, 20:19)

Polska: Balcerowski 13, Sokołowski 13, Ł. Kolenda 10, Michalak 9, Garbacz 8, Zyskowski 8, Olejniczak 6, Dziewa 4, Pluta 3, Nizioł 3, Sz. Wójcik 2, M. Kolenda 0

Szwajcaria: Kovac 16, Dubas 11, Fofana 8, Gravet 8, Nzege 7, Solca 5, Burrell 5, Anabir 2, Kubler 2, Martin 0