Wielkopolskie wygrywa OOM dziewcząt 2023

Reprezentacja Wielkopolski okazała się najlepsza w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży dziewcząt. W rozegranym w Łańcucie finale zespół Tomasza Pochylskiego i Katarzyny Motyl pokonał Dolnośląskie 77:54. Trzecie miejsce zajęła drużyna Łódzkiego. MVP turnieju finałowego została Maria Wróbel z Wielkopolski.

news Zdjęcia | Walendi Photo

Od początku zmagań Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży dziewcząt w sezonie 2022/2023 zespół Wielkopolski nadawał ton rywalizacji na boisku. Najpierw z kompletem wygranych wygrał turniej o rozstawienie w dywizji A, a następnie pewnie dotrarł do strefy medalowej. W walce o finał Wielkopolska skutecznie zrewanżowała się Pomorskiemu za porażkę w ubiegłorocznym meczu o złoto, zaś w decydującym starciu pokonała Dolnośląskie.

Spośród pięciu meczów Wielkopolski w Łańcucie najmniejszą różnicą punktową zakończyło się grupowe spotkanie z Łódzkim, które zespół Tomasza Pochylskiego i Katarzyny Motyl wygrał 80:61, osiągając wyraźną przewagę w walce pod tablicami. Spora w tym zasługa Igi Jasik i Marii Wróbel, których łupem padało sporo piłek. Iga Jasik w każdym spotkaniu turnieju finałowego miała na swoim koncie przynajmniej 9 zbiórek i 1 blok.

Decydująca dla losów finałowej rywalizacji okazała się trzecia kwarta, wygrana przez Wielkopolskie 26:9. Także we wcześniejszych spotkaniach turnieju w Łańcucie najlepszym zespół OOM 2022/2023 miał za sobą kwarty z jednocyfrową stratą punktową. Jedyny wyjątek stanowiło wspomniane wcześniej starcie z Łódzkim.

To czwarty finał i druga wygrana drużyny z Wielkopolski w ostatnich czterech latach. Brąz dla Łódzkiego, które w finale pocieszenia pokonało Pomorskie.

Z dywizji A spadły Warmińsko-Mazurskie oraz Mazowieckie.