3x3: Reprezentacje Polski zagrają w turnieju kwalifikacyjnym do IO w Paryżu

Zarówno żeńska jak i męska reprezentacja Polski w koszykówce 3x3 stanie przed szansą awansu do turnieju olimpijskiego poprzez udział w turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

news Zdjęcia | FIBA.Basketball

FIBA opublikowała informacje dotyczące sposobu wywalczenia miejsca w turnieju olimpijskim, w którym rywalizować będzie po osiem najlepszych zespołów żeńskich oraz męskich.

Pierwszą drogą awansu do Igrzysk Olimpijskich było znalezienie się na podium światowego rankingu na dzień 1 listopada 2023 roku. W ten sposób z awansu już teraz cieszą się Stany Zjednoczone, Serbia oraz Chiny w przypadku turnieju męskiego oraz Stany Zjednoczone, Chiny i Francja w turnieju żeńskim.

Pozostało pięć wolnych miejsc, o które walka toczyć się będzie podczas trzech turniejów kwalifikacyjnych, których gospodarze oraz dokładne daty rozgrywania zostaną ogłoszone w późniejszych terminach.

Plan turniejów kwalifikacyjnych mężczyzn:

1. FIBA 3x3 Universality-driven Olympic Qualifying Tournament 1 (UOQT1)
O JEDNO MIEJSCE gwarantujące awans do Igrzysk Olimpijskich zagrają: gospodarz turnieju + Holandia, Mongolia, Łotwa, Austria, Egipt, Nowa Zelandia + najwyżej sklasyfikowany zespół spoza wymienionego grona i nie posiadający jeszcze miejsca w turnieju olimpijskim.

2. FIBA 3x3 Universality-driven Olympic Qualifying Tournament 2 (UOQT2)
O JEDNO MIEJSCE gwarantujące awans do Igrzysk Olimpijskich zagrają: gospodarz turnieju + Francja, Litwa, Brazylia oraz Łotwa i Mongolia (jeśli nie wywalczą awansu w I turnieju), zwycięzca FIBA 3x3 AmeriCup 2023 i zwycięzca Africa Cup 2023.

3. FIBA 3x3 Olympic Qualifying Tournament 1 (OQT)
O TRZY MIEJSCA gwarantujące awans do Igrzysk Olimpijskich zagrają: gospodarz turnieju + Polska, Niemcy, Szwajcaria, Belgia, Japonia, Mongolia, Kanada, Portoryko, Madagaskar oraz Austria, Egipt, Łotwa, Holandia, Litwa, Francja, Mongolia (jeśli nie wywalczą awansu w poprzednich turniejach)

Plan turniejów kwalifikacyjnych kobiet:
1. FIBA 3x3 Universality-driven Olympic Qualifying Tournament 1 (UOQT1)
O JEDNO MIEJSCE gwarantujące awans do Igrzysk Olimpijskich zagrają: gospodarz turnieju + Węgry, Holandia, Azerbejdżan, Egipt, Mongolia, Chile + najwyżej sklasyfikowany zespół spoza wymienionego grona i nie posiadający jeszcze miejsca w turnieju olimpijskim

2. FIBA 3x3 Universality-driven Olympic Qualifying Tournament 2 (UOQT2)
O JEDNO MIEJSCE gwarantujące awans do Igrzysk Olimpijskich zagrają: gospodarz turnieju + Austria, Kanada, Niemcy, Holandia (jeśli nie wywalczy awansu w I turnieju), Australia, zwycięzca FIBA 3x3 AmeriCup 2023, zwycięzca Africa Cup 2023

3. FIBA 3x3 Olympic Qualifying Tournament 1 (OQT)
O TRZY MIEJSCA gwarantujące awans do Igrzysk Olimpijskich zagrają: gospodarz turnieju + Polska, Włochy, Czechy, Litwa, Hiszpania, Japonia, Tunezja oraz Azerbejdżan, Holandia, Węgry, Niemcy, Mongolia, Chile, Kanada, Egipt (jeśli nie wywalczą awansu w poprzednich turniejach)

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia 2024 roku.

udostępnij