Polacy poznali rywali w kwalifikacjach do IO Paryż 2024

Reprezentacja Polski podczas poniedziałkowego losowania poznała rywali w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

 

news Zdjęcia | Wojciech Figurski/400mm.pl

Biało-Czerwoni swój turniej kwalifikacyjny rozegrają od 2 do 7 lipca 2024 roku w Walencji (Hiszpania). W fazie grupowej zagrają z reprezentacjami Finlandii i Bahamów. W ewentualnym półfinale mogą zmierzyć się z Angolą, Libanem lub Hiszpanią.

- Reprezentacja Polski już niedługo powalczy o realizację swoich marzeń, czyli grę na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. Czwarte miejsce na ostatnim EuroBaskecie oraz wygrany turniej prekwalifikacyjny w Gliwicach pokazują, że ten zespół stać na wspaniałe wyniki. Rywale na drodze Biało-Czerwonych są wymagający, ale wierzę, że w lipcu przyszłego roku wspólnie będziemy cieszyć się z gry naszej kadry - powiedział Radosław Piesiewicz, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Związku Koszykówki.

- To bardzo ciekawe losowanie. Grupa jest trudna, ale nagroda jest historyczna. O awansie na Igrzyska Olimpijskie marzymy przecież od kilkudziesięciu lat, a teraz jesteśmy na pewno bardzo blisko. Najważniejsze dla nas jest teraz skompletowanie możliwie najsilniejszego składu. Ważne też, żeby nasi zawodnicy byli w jak najlepszej formie. Na pewno będziemy drużyną, z którą nawet takim zespołom jak Hiszpania nie będzie przyjemnie grać - powiedział Łukasz Koszarek, dyrektor reprezentacji Polski.

- Przede wszystkim, chcę powiedzieć, że walka o Igrzyska to dla nas marzenie i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby zagrać najlepiej, jak umiemy. Grupa jest jednak bardzo ciężka. Trafiliśmy na Finlandię, czyli zespół, który nam od jakiegoś czasu nie leży i z którym mamy rachunki do wyrównania, oraz na Bahamy, które najprawdopodobniej będą składały się z graczy NBA. Nam jednak pasuje rola underdoga. Lubimy wychodzić z cienia, lubimy zaatakować, gdy wszyscy mówią, że na papierze ktoś jest od nas lepszy. Nasze ambicje pchają nas do ciężkiej pracy, aby godnie reprezentować nasz kraj i wszystkich kibiców - mówi trener kadry, Igor Milicić.

Polacy wezmą udział w głównym turnieju kwalifikacyjnym po zwycięstwie w turnieju prekwalifikacyjnym w Gliwicach. Kadra w sierpniu tego roku w PreZero Arenie Gliwice wygrała wszystkie swoje mecze, w tym finał z Bośnią i Hercegowiną (z zawodnikami NBA w składzie) - 76:72.

Od 2 do 7 lipca 2024 zostaną rozegrane cztery turnieje kwalifikacyjne - w Pireusie (Grecja), Rydze (Łotwa), San Juan (Portoryko) oraz w Walencji (Hiszpania). W każdym z nich weźmie udział sześć zespołów, początkowo podzielonych na dwie grupy po trzy drużyny. Później zostaną rozegrane półfinały oraz finał. Tylko zwycięzcy każdego turnieju zagrają w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.


WALENCJA (Hiszpania)

Grupa A: Liban, Angola, Hiszpania

Grupa B: Finlandia, POLSKA, Bahamy


RYGA (Łotwa)

Grupa A: Gruzja, Filipiny, Łotwa,

Grupa B: Brazylia, Kamerun, Czarnogóra,


PIREUS (Grecja)

Grupa A: Słowenia, Nowa Zelandia, Chorwacja

Grupa B: Egipt, Grecja, Dominikana


SAN JUAN (Portoryko)

Grupa A: Meksyk, Wybrzeże Kości Słoniowej, Litwa,

Grupa B: Włochy, Portoryko, Bahrajn

 

Terminarz meczów turnieju w Walencji:

2 lipca
Liban - Hiszpania
Finlandia - Bahamy

3 lipca
Hiszpania - Angola
Bahamy - POLSKA

4 lipca
Angola - Liban
POLSKA - Finlandia

6 lipca
mecze półfinałowe

7 lipca
finał 

 

 

udostępnij