EB U20: Pierwszy etap przygotowań za Biało-Czerwonymi

Reprezentacja Polski do lat 20 zakończyła pierwszy etap przygotowań do EuroBasketu U20, który odbędzie się w dniach 13 – 21 lipca 2024 roku w Gdyni. Biało-Czerwoni w pierwszych dniach czerwca szlifowali formę w Szczecinie, gdzie miało miejsce dziesięciodniowe zgrupowanie szkoleniowe.

news

 - To był pierwszy wspólny trening kadry, ale dało się zauważyć, że zawodnicy przyjechali na zgrupowanie przygotowani. Część, która sezon ligowy zakończyła wcześniej, trenowała we własnym zakresie. Pozostali przyjechali na zgrupowanie po wypełnieniu obowiązków klubowych. Cała grupa trenowała z dużym zaangażowaniem, świadoma kierunku, jaki wyznaczył sztab szkoleniowy - relacjonuje przebieg treningów w Szczecinie Andrzej Kierlewicz, koordynator sportowy męskich kadr 5x5.

Niestety nie obyło się bez kontuzji. Urazy wyeliminowały z dalszych zgrupowań i gry na EuroBaskecie U20 2024 Maksymiliana Dudę oraz Pawła Sowińskiego. W miejsce zawodnika GKS Tychy dołączył Maciej Nagel.

Pierwszym sprawdzianem KoszKadry U20 będą mecze kontrolne z reprezentacją Węgier. Do Szekefehervar zespół udał się w środę 12 czerwca i na miejscu rozegra dwa spotkania sparingowe. Oprócz 14 zawodników do pierwszej historycznej stolicy Węgier wyjechał sztab szkoleniowy w składzie Mariusz Niedbalski, Jakub Drozd i Norbert Wrzesiński. Drużynie towarzyszyć też będzie Andrzej Kierlewicz. Z uwagi na obowiązki klubowe i szóste spotkanie finałów ORLEN Basket Ligi w Polsce pozostali Arkadiusz Miłoszewski oraz Maciej Majcherek.

Kup bilet na EuroBasket U20 w Gdyni!

EuroBasket U20 mężczyzn rozgrywany jest od 1992 roku. W 2007 roku turniej dywizji B rozegrany był w Warszawie. Jeszcze nigdy w historii Biało-Czerwoni nie ukończyli zmagań w elicie na medalowej pozycji, dwukrotnie wygrywali jednak zmagania w dywizji B (2013 i 2018 rok).

Dla Gdyni nie jest to debiut w roli gospodarza zmagań koszykarskiej elity. W 2009 roku m.in. w hali przy ulicy Kazimierza Górskiego rozgrywany był EuroBasket dywizji A kobiet. Podopieczne Iwony Jabłońskiej zakończyły wówczas rywalizację na piątym miejscu.

Skład reprezentacji Polski na mecze w Szekefehervar:

1. Jakub Andrzejewski Enea Basket Poznań
2. Aleksander Busz GTK Gliwice
3. Krzysztof Kempa WKK Wrocław
4. Hubert Lipiński Twarde Pierniki Toruń
5. Conrad Luczynski ENMU New Mexico
6. Kuba Piśla WKS Śląsk Wrocław
7. Maciej Puchalski Niedźwiadki Chemart Polonia Przemyśl
8. Janusz Ratowski Legia Warszawa/SMS Cetniewo
9. Mateusz Samiec GKS Tychy
10. Antoni Siewruk Legia Warszawa/SMS Cetniewo
11. Jakub Stupnicki Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz
12. Jakub Szumert Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia
13. Maksymilian Wilczek Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia
14. Anthony Wrzeszcz SHSU Houston

udostępnij