Wielkopolskie triumfuje w OOM Dziewcząt 3x3 2024

Reprezentacja Województwa Wielkopolskiego triumfowała w turnieju koszykówki 3x3 dziewcząt podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Lubelskie 2024. W finale Wielkopolskie pokonało Pomorskie, 18:13, a w meczu o III miejsce Łódzkie okazało się lepsze od Lubuskiego, 18:13.

To była pierwsza Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w koszykówce 3x3. Rozgrywany w Zamościu turniej podzielony został na dwie części. Pierwszego dnia, 28 czerwca, 13 reprezentacji Okręgowych Związków Koszykówki rywalizowało w zmaganiach grupowych. Do ćwierćfinałów awansowały trzy najlepsze drużyny z grupy pięciozespołowej, po dwie najlepsze drużyny z grup czterozespołowych oraz zwycięzca barażu pomiędzy drużynami z trzecich miejsc z grup czterozespołowych. Drużyna która zajęła ostatnie miejsce w grupie pięciozespołowej zajęła 13 miejsce i kończyła turniej.
Z kompletem wygranych swoje grupy wygrały Wielkopolski, Łódzkie i Pomorskie, a stawkę ćwierćfinalistów uzupełniły: Lubuskie, Kujawsko-Pomorskie, Mazowieckie, Śląskie i Opolskie.

Drugi dzień, 29 czerwca, to faza pucharowa i mecze o miejsca. Triumfowała reprezentacja województwa Wielkopolskiego w składzie: Alicja Wierzbińska, Gabriela Nowak, Gabriela Stefanowicz, Maria Wróbel. Wicemistrzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w koszykówce dziewcząt 3x3 zostało Pomorskie w składzie: Eryka Jancen, Joanna Damps, Laura Kujawczyk, Weronika Ptach, a z brązowych medali cieszyło się Łódzkie (Katarzyna Ceglińska, Nikola Okruszek, Oliwia Okruszek, Zuzanna Matias).