Polki zaczynają grę na EuroBaskecie U20 Dywizji A

W dniach 6-14 lipca w Kłajpedzie i Wilnie na Litwie rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy Kobiet do lat 20 Dywizji A. W gronie 16 najlepszych drużyn Starego Kontynentu są także Polki, które zagrają w grupie C. Wszystkie mecze będzie można oglądać bezpłatnie na kanale YouTube FIBA.

news

Rywalkami podopiecznych trenera Michała Snochowskiego w fazie grupowej będzie Finlandia, Turcja i Włochy. Pierwszy mecz biało-czerwone zagrają już w sobotę o godz. 17:00 z Finlandią, a kolejne spotkania fazy grupowej zaplanowano na niedzielę (Polska – Turcja, godz. 12:00) i wtorek (Polska – Włochy, godz. 17:00). Wszystkie te mecze Polki rozegrają w hali Jeep Arena w Wilnie. Transmisje na kanale YouTube FIBA.

W Mistrzostwach udział bierze szesnaście drużyn podzielonych na cztery czterozespołowe grupy. Każda z drużyn zagra w kolejnej fazie rozgrywek – 1/8 finału. Miejsce zajęte w rozgrywkach grupowych będzie mieć wpływ na układ par 1/8 finału - najlepsze ekipy z każdej z grup zagrają z zespołami, które uplasowały się w fazie grupowej na czwartym miejscu, a drużyny z drugich miejsc spotkają się z zespołami finiszującymi na trzecim miejscu w grupie. Zwycięzcy par 1/8 finału zagrają o miejsca 1-8 EuroBasketu, a przegrani będą rywalizować o miejsca 9-16.

Drużyny, które zajmą trzy ostatnie miejsca w klasyfikacji końcowej Mistrzostw Europy spadną do Dywizji B w której będą rywalizować w 2025 roku. Wyjątkiem jest Portugalia – jeśli ten zespół uplasuje się w ostatniej trójce turnieju, nie opuści dywizji A, ponieważ będzie gospodarzem EuroBasketu U20 dywizji A w przyszłym roku. Wówczas do Dywizji B spadną dwie najniżej sklasyfikowane drużyny.

Tytułu Mistrzyń Europy broni Francja, która przed rokiem pokonała w finale Łotwę. Po brązowe medale sięgnęła Hiszpania, a Polki uplasowały się na 11. miejscu.

Skład reprezentacji Polski na EuroBasket U20 kobiet Dywizji A (Litwa, 6-14 lipca):
1. Malina Piasecka
3. Agata Gilmajster
4. Wanesa Furman
5. Aleksandra Burzyńska
6. Dominika Ullmann
7. Nikola Tomasik
9. Nicola Batura
10. Agata Makurat
11. Nicola Lubecka
12. Martyna Goszczyńska
13. Karolina Ułan
14. Justyna Adamczuk

 

Sztab szkoleniowy:
Michał Snochowski, trener główny
Janusz Kopaczewski, asystent trenera
Anna Chodera, asystent trenera
Maciej Siemieńczuk, trener motoryki
Zuzanna Bestry, fizjoterapeuta
Joanna Sajnog, psycholog

Szef delegacji: Krzysztof Koziorowicz

 

udostępnij