Znamy pary ćwierćfinałowe EuroBasketu U20

Reprezentacja Czech sprawiła największą niespodziankę 1/8 finału EuroBasketu U20 w Gdyni. Nasi południowi sąsiedzi, którzy w grupie nie wygrali żadnego meczu, pokonali najlepszą w "polskiej grupie" Serbię 72:67, w ostatniej kwarcie będąc drużyną dominującą. W gronie ćwierćfinalistów znalazła się również KoszKadra. Wszystkie mecze o półfinał odbędą się w czwartej w Polsat Plus Arena.

news Zdjęcia | Wojciech Figurski/400mm.pl

Czesi w zmaganiach grupowych nie sprostali reprezentacji Izraela (74:82), Niemiec (72:87) oraz Włoch (59:71), ale w starciu z Orłami wznieśli się na wyżyny swoich możliwości. Głównie w czwartej kwarcie, w której po raz pierwszy w meczu objęli prowadzenie.

Serbia tylko momentami potrafiła zbudować dwucyfrową przewagę, mimo dobrego panowania nad piłką - tylko 9 strat w meczu. Drużyna z Bałkanów miała jednak problem ze skutecznością spod kosza, co skrzętnie wykorzystali Czesi. Bardzo dobre zawody rozegrał Jakub Necas (20 pkt i 11 zbiórek).

Rywalem Czechów w 1/2 finału będzie Belgia, która po szalonej końcówce pokonała Islandię 74:73. Drużyna z północnej Europy w końcówce miała trzy akcje, które mogły zapewnić jej niespodziewany awans do czołowej ósemki turnieju, ale po końcowej syrenie to rywale cieszyli się z wygranej. Blisko połowę punktów dla Belgów rzucił Nathan Missia-Dio, kończąc mecz z imponującym double-double 35 pkt i 16 zbiórek.

Ozdobą czwartkowych meczów ćwierćfinałowych będzie z pewnością starcie Hiszpanii z Francją. Trójkolorowi pewnie zwyciężyli Niemcy 103:78, dominując po zmianie stron 57:35. Również w drugiej połowie rozstrzygnęło się starcie Hiszpanii z Czarnogórą, w której drużyna z Półwyspu Iberyjskiego straciła zaledwie 21 punktów.

Kto jeszcze zagra w ćwierćfinale? Litwa oraz Grecja. Nasz grupowy rywal, przystąpił do rywalizacji jako czwarty zespół grupy A, ale zdołał zwyciężyć zwycięzcę grupy B - Izrael. 20 punktów Ioannisa Karakostasa - po środowym spotkaniu czwartego punktującego imprezy.